Vlády většiny zemí Evropské unie jsou proti plánovanému zavedení cel na dovoz solárních panelů z Číny. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura Reuters.

Evropská komise by měla uvalit cla v průměru 47 procent od 6. června. Sankce je ale jen předběžná a evropský komisař pro obchod Karel De Gucht usiluje o vyjednání řešení s Pekingem. Vlády EU mají do pátku předložit ke komisařovým plánům písemné stanovisko.

České ministerstvo průmyslu a obchodu s uvalením prozatímního antidumpingového opatření nesouhlasí, sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Paták.

Ze strachu, že zavedení cel bude mít negativní dopad na jejich obchody s Čínou, je proti clům nejméně 14 států Evropské unie, včetně Německa, Velké Británie a Nizozemska.

Německo couvlo

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli po setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem uvedla, že udělá vše pro to, aby zavedení cel na dovoz solárních panelů zabránila. Německo přitom původně kvůli své společnosti Solar World zavedení cel podporovalo.

Pro zavedení cel je malá skupina zemí v čele s Francií a Itálií.

 

České ministerstvo průmyslu a obchodu kauzu sleduje. Vychází z konzultací jak s dovozci, pro které by šlo o likvidační záležitost, tak s výrobci, které ale dovoz z Číny neohrožuje.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Pozice České republiky je tak vůči návrhu Evropské komise negativní. Nesouhlasíme s uvalením prozatímního antidumpingového opatření," uvedl Paták.

Agentura Reuters hovořila s představiteli 21 z celkem 27 zemí EU. Zbývajících šest se buď ke clům odmítlo vyjádřit, anebo nebyl k zastižení nikdo, kdo by se k tématu mohl vyjádřit. Jména jednotlivých zemí Reuters nezveřejnil. Případ cel na solární panely je zatím největším obchodním případem, kterým se Evropská komise zabývá.

Postoj k celním poplatkům ukazuje na rozdělení EU v názoru na to, jak se vypořádat s Čínou. EU potřebuje, aby Peking kupoval zboží evropských firem, na druhé straně však unie Čínu obviňuje, že poškozuje evropské firmy subvencováním vývozu. Čína je druhým největším obchodním partnerem EU.

Čína v roce 2011 dovezla do Evropy solární panely a příslušné součásti za 21 miliard eur (asi půl bilionu Kč). Evropské firmy v čele s německou Solar World ale Peking obviňují, že se dumpingovými cenami snaží zlikvidovat evropskou produkci a zcela v Evropě ovládnout trh.

Čínští výrobci technologií pro obnovitelné zdroje energie čelí kvůli své státem subvencované produkci obchodním sankcím také ve Spojených státech.