Tuzemská ekonomika v letošním roce podle odhadu Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) klesne o 0,3 procenta. Příští rok by však mělo již nastat oživení a ekonomika by měla stoupnout o 1,9 procenta. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval šéf IDEA Jan Švejnar.

"Všichni kolem nás rostou. Takže to není tak, že by na tuzemskou ekonomiku působily nějaké vnější šoky. Způsobili jsme si to sami, stejně jako při recesi na konci 90. let," uvedl Švejnar.

Problémem je podle něj malá spotřeba způsobená obavou domácností ohledně dalšího vývoje ekonomiky nebo příliš restriktivní rozpočtová politika vlády. Ta se ale podle něj již začíná postupně měnit. "Vláda konečně začíná mít rozpočtovou politiku, která nás potáhne nahoru," dodal.

Rizikem pro odhadovaný vývoj je podle Švejnara především vývoj a stabilita eurozóny. Ekonom Vilém Semerák pak upozornil, že významným faktorem v tomto ohledu také budou zářijové volby v Německu, jejichž vývoj může následně ovlivnit vývoj v EU.

Nezaměstnanost v Česku by podle IDEA měla letos činit 7,3 procenta a příští rok klesnout na 7,2 procenta. Inflace by měla příští rok klesnout na 1,9 procenta z letošních dvou procent.

Podle odhadů České národní banky letos hospodářství klesne o 0,5 procenta a příští rok poroste o 1,8 procenta. Podle ministerstva financí by měl hrubý domácí produkt letos stagnovat, příští rok stoupnout o 1,2 procenta. Stagnaci pro letošek předvídá i Evropská komise a růst o 0,3 procenta Mezinárodní měnový fond.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru