Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila výhled české ekonomiky pro letošní rok. Česko letos zaznamená pokles o jedno procento, uvedla OECD v dnešní prognóze. Ještě v listopadu OECD předpovídala růst o 0,8 procenta.
Pro rok 2014 již OECD české ekonomice předpovídá návrat k růstu. Nově ale snížila odhad tempa růstu, a to o více než procento na 1,3 procenta.
Česká centrální banka (ČNB) by podle OECD měla uvažovat o dalším uvolnění měnové politiky, patrně skrze oslabování koruny. Poukazuje přitom na to, že spotřebitelské ceny pokračují v poklesu a základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je skoro nulová.
Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík dříve tento měsíc řekl, že úrokové sazby budou drženy na stávajících úrovních delší dobu, a to než dojde k výraznému nárůstu inflačních tlaků. Uvedl také, že ČNB je v případě potřeby dalšího uvolnění měnové politiky připravena zasáhnout.
OECD dále předpověděla, že rozpočtový schodek ČR v letošním roce dosáhne 3,3 procenta HDP a teprve příští rok sestoupí na tři procenta HDP. To je horší výhled než prognóza Bruselu z počátku tohoto měsíce. Podle ní se schodek veřejných financí pod tři procenta HDP dostane již letos. Dosažení této hranice je jednou z podmínek vstupu do eurozóny.
Výhled OECD patří mezi prognózami jiných významných domácích a mezinárodních institucí k nejpesimističtějším. Ministerstvo financí ČR letos čeká stagnaci českého hrubého domácího produktu. Česká národní banka v letošním roce předpokládá pokles o 0,5 procenta, zatímco dřívější květnový odhad Evropské komise počítá s poklesem o 0,4 procenta. Naopak s růstem české ekonomiky o 0,3 procenta počítá Mezinárodní měnový fond.
OECD dnes zhoršila své výhledy u většiny zemí střední a východní Evropy. Slovensko podle ní letos poroste tempem 0,8 procenta, což je o 1,2 procenta nižší odhad než v listopadu. OECD přitom varovala před rostoucí nezaměstnaností v zemi, která bude spolu s úspornými kroky držet na uzdě spotřebu. Růst ruské ekonomiky letos zpomalí růst na tempo 2,3 procenta oproti původně očekávanému tempu 3,8 procenta.
OECD snížila i výhled růstu světové ekonomiky na 3,1 procenta. Zdůvodnila to prohlubujícím se ekonomickým poklesem v zemích eurozóny, která se potýká s důsledky dluhové krize. Globální růst by prý měla podpořit americká ekonomika.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist