Rakouská společnost Energie AG prodá odpadové firmy AVE v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajině a v Moldavsku společnosti EP Industries, kterou ovládá podnikatel Daniel Křetínský. Ve středu byla podepsána kupní smlouva, řekl ředitel marketingu a komunikace EP Industries Daniel Častvaj.

Hodnota transakce se podle webu Motejlek.com pohybuje v miliardách korun. To ale mluvčí nechtěl potvrdit.

"Cenu vůbec nebudeme komentovat," řekl IHNED.cz Častvaj. "V energetickém využití odpadu vidíme budoucnost, evropská směrnice předpokládá větší podíl zpracování odpadu přeměnou na energii formou spalování," dodal Častvaj.

Ministerstvo životního prostředí plánuje o sto procent zvýšit poplatek za skládkování odpadu, nově by lidé měli od roku 2016 platit až tisíc korun, vybrané peníze mají jít mimo jiné na podporu spaloven.

V současnosti míří na skládky 55 procent z 32 milionů tun ročně vyprodukovaného odpadu v Česku. Do deseti let by se měla polovina recyklovat a polovina energeticky využívat, prosazuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Podobný systém funguje například ve Švýcarsku, kde se polovina odpadu energeticky využívá a polovina recykluje.

Do deseti let by se podle Chalupy mělo skládkování zakázat úplně. Novela zákona o odpadech nicméně koncem loňského roku zmizela z legislativního plánu vlády pro rok 2013.

V Česku se recykluje asi 30 procent odpadu a zatím jen 11 procent se energeticky zpracovává ve spalovnách. Ty předloni vyrobily teplo a elektřinu v objemu, který by pokryl spotřebu téměř 50 000 domácností.

O společnost AVE CZ, která patří k největším tuzemským firmám v oblasti odpadového hospodářství a sanací, se podle dřívějších informací médií ucházela také investiční skupina Penta a skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

AVE CEE, která zahrnuje pobočky rakouského koncernu v zemích střední a východní Evropy, loni vykázala provozní zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) 28,24 milionu eur (725,2 milionu Kč) při tržbách 189,67 milionu eur.

AVE patří spalovna a osm skládek

Firma AVE CZ odpadové hospodářství patří rakouské společnosti AVE Energie AG Oberösterreich Umwelt, která má vedle Rakouska a dalších zmíněných zemí pobočku ještě v Itálii. AVE CZ provozuje například spalovnu nebezpečného odpadu v Kralupech nad Vltavou a osm skládek, mimo jiné v Čáslavi, Kralupech nad Vltavou a Benátkách nad Jizerou.

AVE CZ v tuzemsku obsluhuje zhruba 1,3 milionu obyvatel a 26.000 živnostníků a průmyslových klientů a zaměstnává více než 1300 lidí. Finanční rok, který skončil 30. září 2011, společnost uzavřela s historicky nejvyšším obratem; meziročně ho zvýšila téměř o čtvrtinu na 3,805 miliardy korun. Ve stejném období převzala a zpracovala 1,7 milionu tun odpadu. Aktuálnější výsledky zatím na svých internetových stránkách nezveřejnila.

EP Industries patří mezi přední průmyslová uskupení v České republice. V současnosti zahrnuje deset podniků působících v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře a automobilovém průmyslu. Konsolidovaný provozní zisk (EBITDA) podniků z EP Industries za rok 2011 činil 1,6 miliardy korun při tržbách 9,6 miliardy Kč. Podniky EP Industries zaměstnávají zhruba 3000 lidí.

Skupina EP Industries vznikla v roce 2011 vyčleněním průmyslových podniků ze skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH). Majoritním akcionářem EP Industries je s 60procentním podílem Křetínský, zbytek akcií drží společně struktury soukromého kapitálu a fondy investiční skupiny J&T. Na rozdíl od celého EPH zde nefiguruje Kellnerova PPF.