Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila úvěrové hodnocení Českých drah o jeden stupeň na Baa2.

"Důvodem je snížení ziskovosti divize nákladní přepravy a proti očekávání nižší příjmy podniku z prodeje majetku," uvedl Marco Vetulli, viceprezident Moody's a hlavní analytik na České dráhy. 

Za další významnou příčinu zhoršení ratingu označil to, že "společnost se nadále příliš opírá o krátkodobé financování, které ji vystavuje možným potížím v likviditě".

Moody's nicméně uznává, že jako podnik stoprocentně vlastněný státem budou zřejmě České dráhy spíše schopny udržet si přístup na kapitálové trhy než soukromé firmy s podobným úvěrovým profilem.

Nový rating má stabilní výhled a vztahuje se na dluh firmy v sumě 600 milionů eur (15,5 miliardy Kč).

Rating Českých drah podporují podle Moody's jejich kvazimonopol na železniční přepravu v České republice, dále předvídatelné příjmy odvozené od desetileté smlouvy s vládou a kraji a také silná majetková základna podniku. Slabinami jsou naopak rizika spojená s tím, že investiční program ČD nebude mít požadované výsledky, dále slabá finanční likvidita firmy, nízký zisk nákladní divize a nečekaně slabé příjmy z probíhajícího prodeje majetku.

 

Úvěrový rating je důležitý pro investory, jimž ukazuje, jaká je pravděpodobnost včasného splacení úvěru. Čím je rating vyšší, tím vnímají dlužníka věřitelé lépe a tím spíše bude moci hodnocený stát či podnik získat výhodnější úvěry.

ČD prodaly hotel v Praze za 96 milionů

 České dráhy v dražbě prodaly hotel v pražské Michli za nejnižší podání, které činilo bez deseti korun 96 milionů korun. Řekl to Pavel Divíšek, výkonný ředitel dražební společnosti Clanroy, která prodej nemovitého majetku železničního dopravce dlouhodobě zajišťuje. Jméno nového majitele objektu nesdělil.

Nový nabyvatel má nyní 60denní lhůtu na zaplacení částky, uvedl Divíšek s tím, že poté jej společnost nechá zapsat do katastru nemovitostí.

České dráhy hotelový komplex a ubytovnu prostřednictvím Clanroy zkusily prodat už loni v listopadu. Tehdy ale o objekt v Chodovské ulici za nejnižší stanovenou cenu 98,5 milionu korun neměl žádný z účastníků dražby zájem.

Hotelový areál disponuje užitnou plochou téměř 10 000 metrů čtverečních. V současnosti slouží k ubytování jako hotel Abito s kapacitou 128 pokojů. Před šesti lety objekt prošel rekonstrukcí.

Příští týden půjde do dražby další z velkých nemovitostí Českých drah. Půjde o historickou budovu v brněnské Kounicově ulici, ve které ČD stále sídlí a která by se měla nabízet k prodeji v úterý 25. června za vyvolávací cenu 190 milionů korun.

Clanroy s Českými drahami spolupracuje na prodeji majetku dlouhodobě. Specializuje se zejména na prodej kancelářských budov, rekreačních objektů a bytových domů.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist