Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce v budoucí novele horního zákona vrátit státu možnost vyvlastňovat nemovitosti kvůli těžbě nerostných surovin, které se nacházejí pod nimi. Vyplývá to z věcného záměru, o němž má ve středu jednat Nečasova vláda v demisi. Sněmovna loni v prosinci přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila novelu, která možnost vyvlastňovat vypustila.

Budoucí novela má mimo jiné stanovit strategické suroviny, při jejichž těžbě bude možné vyvlastnění využít. Podle mluvčího MPO Tomáše Patáka má být mezi strategickými nerosty uhlí a uran.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se