Tak jednoznačnou představu o budoucích sazbách finanční trhy od Draghiho zatím neslyšely, což se hned odrazilo v kurzech klíčových finančních nástrojů.

Evropské akcie zrychlily růst a španělské a italské dluhopisy oslabily. Euro na devizovém trhu kleslo k dolaru i k jenu.

"Rada guvernérů očekává, že klíčové sazby ECB zůstanou na současných nebo nižších úrovních po delší časové období," řekl Draghi poté, co měnový výbor ECB  na svém dnešním zasedání rozhodl, že základní úrok zůstane zatím na rekordním minimu 0,50 procenta.

Výbor podle Draghiho o případném snížení sazeb diskutoval, rozhodl se ale nakonec pro jejich zachování. Banka by podle něj také mohla uvažovat o snížení depozitní sazby, která je nyní na nule, aby se pokusila podpořit úvěrování.

Analytici předpokládají, že úroky zůstanou na současném rekordním minimu nejméně do konce příštího roku. Většina ekonomů dotazovaných v anketě agentury Reuters nečekala žádnou změnu v politice ECB ani v dnešním zasedání měnového výboru. K tomu, jak dlouho by sazby mohly zůstat beze změn, se Draghi nevyjádřil.

"Není to šest měsíců, není to 12 měsíců - je to delší časové období," řekl Draghi.akcie zevropa

Jinak než USA

Jeho vyjádření by mohla naznačovat zcela opačný směr měnové politiky, než jaký nedávno naznačila americká centrální banka (Fed).

Její šéf Ben Bernanke na konci června uvedl, že pokud se bude americká ekonomika vyvíjet podle předpokladů, začne banka zřejmě už letos omezovat svou uvolněnou měnovou politiku, která spočívá v rozsáhlém nákupu dluhopisů.

Jeho sdělení rozkolísalo akciové trhy, jejichž růst měnová politika Fedu v minulých měsících notně podporovala.

Na Draghiho slova reagovaly dalším růstem západoevropské akcie. Index FTSEurofirst 300 před 15:00 SELČ přidával skoro 2,5 procenta. Na devizových trzích euro ztrácelo k dolaru i k japonskému jenu.

Míra inflace v eurozóně stoupla v červnu na 1,6 procenta z dubnových 1,2 procenta. Přiblížila se tak dvouprocentnímu limitu, který si ECB stanovila jako strop cenové stability. Aktivita ve zpracovatelském sektoru vykazovala minulý měsíc známky stabilizace a v tomto čtvrtletí by se mohla začít zvyšovat. Pouze nezaměstnanost zůstává nadále vysoká.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist