Zástupci zadluženého Řecka měli tento týden těžký úkol: přesvědčit své věřitele, že jsou schopni plnit podmínky úvěrového programu. A to navzdory tomu, že země nedodržela požadavky na reformu veřejného sektoru.

Po nedělních jednáních jsou Atény blízko dalším penězům ze záchranného programu. Schůzky se zástupci jejich mezinárodních věřitelů – tedy Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu – trvaly skoro týden.

O uvolnění dalšího dílu záchranných peněz rozhodnou ministři financí eurozóny. Na své pondělní schůzce můžou zadluženému Řecku přiklepnout 8,1 miliardy eur (210 miliard Kč).

"Udělali jsme pokrok," řekl dnes šéf řecké mise Mezinárodního měnového fondu Poul Thomsen. Řecký ministr financí Yannis Stournaras zase prohlásil, že uzavření dohody v pondělí dopoledne vidí optimisticky.

Potřebují peníze na splacení dluhopisů

Aténám se nepodařilo splnit červnovou lhůtu na propuštění tisíců státních zaměstnanců. V sobotu však politické strany našly řešení, údajně v podobě několikaměsíčního prodloužení lhůty.

Řeckou ekonomiku v posledních třech letech drží nad vodou záchranné úvěry od EU a MMF.

Řecko ale výměnou za finanční pomoc muselo slíbit přísná úsporná opatření, která dále zhoršila recesi. Ta už trvá šest let. Řecko dosud získalo ze záchranných úvěrů zhruba 200 miliard eur (asi 5,2 bilionu Kč), celkem by mělo obdržet 240 miliard eur.

V nejbližší době budou Atény potřebovat 2,2 miliardy eur na splacení dluhopisů, které mají splatnost v srpnu.

 

Komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn v pátek řekl, že další splátka ze záchranného úvěru pro Řecko by mohla být vyplacena po částech. Později uvedl, že jednání s Řeckem jsou skoro u konce, Atény však musí zvýšit úsilí, aby sliby týkající se reforem splnily.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist