Evropská komise a Čína v sobotu vyřešily spor o dovoz levných čínských solárních panelů do Evropy. Po šesti týdnech jednání se obě strany dohodly na minimální ceně pro čínský dovoz. Ta by měla zůstat zhruba na úrovni nynějších cen. Dovozci čínských panelů tak nebudou muset od srpna platit vysoká antidumpingová cla, jak Brusel minulý měsíc stanovil.

Spor o cla na dovoz solárních panelů byl největším obchodním sporem mezi EU a Čínou, hrozilo dokonce, že přeroste v obchodní válku.

Evropská komise vyhověla stížnostem evropských výrobců solárních zařízení, kteří obvinili Čínu z prodeje panelů v Evropě pod výrobními náklady. Loni hodnota čínských panelů dovezených do EU dosáhla zhruba 21 miliard eur (asi 544 miliard korun).

"Nalezli jsme přátelské řešení," oznámil po telefonickém sjednání dohody evropský komisař pro obchod Karel De Gucht. "Jsem spokojen s cenovou nabídkou, kterou předložili čínští vývozci solárních panelů," dodal.

Čínské ministerstvo obchodu popisuje dohodu jako "pozitivní a vysoce konstruktivní výsledek".

Evropská unie, největší solární trh na světě, se na počátku června rozhodla uvalit sankční cla na dovoz čínských solárních panelů v počáteční výši 11,8 procenta. Pokud by se Brusel a Peking na řešení sporu do dvou měsíců nedohodly, clo by se od 6. srpna zvýšilo v průměru až na 47,6 procenta. Čína, která je největším výrobcem solárních panelů na světě, v reakci na to zahájila vyšetřování dovozu vín z EU na čínský trh.

Diplomatický zdroj z EU agentuře Reuters řekl, že nynější dohodnutá minimální cena činí 0,56 eura za jeden watt výkonu, což se blíží stávající ceně čínských solárních panelů na promptním trhu v Evropě. To je podle evropských výrobců stále dumping, Čína ale podle EK prodávala panely i po 0,38 eura za watt.

Dohoda Číně také umožňuje pokrývat asi polovinu evropské poptávky po solárních panelech, což z hlediska loňských čísel představuje sedm gigawattů instalovaného výkonu ročně. V rámci této kvóty nebude čínský dovoz podroben dodatečným clům.

Gigant ve výrobě solárních panelů

Výroba solárních panelů v Číně vzrostla v letech 2009 až 2011 na čtyřnásobek a její objem přesáhl celou světovou poptávku. Čínští producenti využili prudké expanze solární energetiky, kterou vlády v západním světě z peněz spotřebitelů štědře podporovaly. Po globální finanční krizi a dluhové krizi v eurozóně však evropské vlády tuto podporu výrazně omezily, což spolu s masivním čínským dovozem vedlo k bankrotu řady evropských výrobců.

Ve sporu o solární panely však obě strany věděly, že v sázce je mnohem více. EU je pro Čínu největším obchodním partnerem a Čína je pro EU v obchodě druhá za USA. Čínský vývoz do EU loni dosáhl 290 miliard eur a vývoz z EU do Číny 144 miliard eur. Většina evropských vlád včetně německé se proti kroku Bruselu postavila a donutila Evropskou komisi přistoupit na kompromis.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist