Společnost MND a.s., která patří do finanční a investiční skupiny miliardáře Karla Komárka KKCG, loni vykázala zhruba čtyřnásobný zisk proti roku 2011.

Nástupce Moravských naftových dolů vydělal 1,7 miliardy korun při výkonech 3,7 miliardy. Ty jsou více než dvojnásobné, v roce 2011 činily 1,5 miliardy. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Za prodej ropy a zemního plynu loni společnost utržila 3,1 miliardy korun. Tržby pozitivně ovlivnily celosvětově vysoké ceny ropy, barel se prodával průměrně za 112 dolarů (2200 Kč), a také klesající kurz koruny vůči americkému dolaru.

Společnost loni pokračovala v těžbě ropy a plynu v dosavadních dobývacích prostorech. Udělala taktéž vrtné práce na snížení přirozeného poklesu těžby a nové průzkumné vrty. Těch bylo celkem 11, z toho osm úspěšných. Celkem udělala vrty v délce 21,5 kilometru. Jeden z vrtů přinesl zvýšení vytěžitelnosti v oblasti Dambořic na Hodonínsku a zvedl také úroveň těžby.

Vloni byl sice objem těžby v Česku větší než v roce 2011, ovšem dlouhodobý trend je opačný. Společnost se jej bude snažit zvrátit novými průzkumnými vrty a hledáním nových ložisek.

U Dambořic také firma postaví obří zásobník zemního plynu, loni otevřela jeden u Uhřic, do něhož investovala jednu miliardu korun. Společnost také hledá investiční příležitosti v zahraničí, především střední a východní Evropě a v Rusku, má 336 zaměstnanců.

Stoprocentním vlastníkem akcií MND je nizozemská společnost MND Group N. V., v Česku má MND dceřiné společnosti MND Drilling&Services, MND Gas Storage a MND Energy Trading.

Celkový loňský zisk skupiny Komárkovy KKCG byl 4,9 miliardy korun, MND se na něm podílela nejvýrazněji. Druhá nejvýnosnější byla Sazka, dle výše majetku druhá největší společnost skupiny.