Největší energetická společnost v Česku si polepšila v čistém i provozním zisku, vyšší má také tržby.
ČEZ hospodařil v prvním pololetí tohoto roku s čistým ziskem 28,6 miliardy korun, což představuje meziroční zvýšení o 5,3 procenta. Celoroční výhled hospodaření společnost oproti prvnímu čtvrtletí nemění a nadále očekává čistý zisk 37,5 miliardy korun.
Výsledkům pomohla i neúspěšná investice firmy v Albánii. ČEZ tam ukončil své aktivity už v prvním čtvrtletí, když ztratil kontrolu nad svou dceřinou společností CEZ Shpërndarje. Kvůli zmařené investici zahájila energetická společnost proti Albánii mezinárodní arbitráž. Z účetního hlediska se ale ukončení působení v této zemi projevilo ve výsledcích ČEZ paradoxně kladně, účetní zisk činil 1,8 miliardy korun.
"Všechny negativní vlivy albánské investice se projevily v hospodaření roku 2012. Teď se díky účetním operacím podepsala do výsledků mírně kladně. Pokud by uspěl ČEZ v arbitráži, mělo by to další pozitivní vliv," míní analytik J&T Michal Šnobr.
Bez překvapení, říká analytik
Tržby skupiny ČEZ v prvním pololetí dosáhly 113,1 miliardy korun, a zůstaly tak na úrovni loňského roku. Provozní zisk společnosti před odpisy činil 49,2 miliardy korun, což je o 1,9 procenta více než ve stejném období loňského roku.
Analytiky tyto výsledky nijak nezaskočily. "ČEZ těží především z dobrého výsledku prvního čtvrtletí. Žádné překvapení ve výsledcích společnosti nevidím, u tržeb ani provozního zisku," říká Šnobr.
Hospodaření ČEZ negativně ovlivňuje klesající cena elektřiny na evropských burzách. Dalším negativním faktorem je nižší příděl emisních povolenek pro výrobu elektřiny. ČEZ se snaží bránit poklesu zisku tím, že slučuje své dceřiné společnosti s cílem zlepšit celkovou efektivitu.
"Jsem rád, že se nám i v tomto pololetí dařilo čelit nepříznivým trendům v evropské energetice a že ČEZ má stále relativně nízkou míru zadluženosti," těší generálního ředitele ČEZ Daniel Beneš (na snímku).
Analytik: Hospodaření ČEZ ohrožuje sázka na plyn, pomáhají mu větrné parky v Rumunsku - čtěte ZDE
EKONOM: ČEZ se sloučí s dvěma dceřinými firmami, chce tak ušetřit - čtěte ZDE
Připouští však, že firma musí šetřit. "Nám se zatím daří vypořádávat se s nastalou situací hledáním vnitrofiremních úspor, přestože tlak na nás je veliký a situaci nepomáhají ani měnící se regulatorní podmínky v jihovýchodní Evropě," dodává Beneš.
Faktory, které stály za zvýšením čistého zisku společnosti, se promítly do jejího hospodaření už v prvním čtvrtletí. Ve druhém čtvrtletí se naopak čistý zisk meziročně snížil o 16 procent na 10,8 miliardy korun. Tržby ve druhém čtvrtletí ale meziročně vzrostly o 1,7 procenta na 53,1 miliardy korun.
Prodej Chvaletic ve výsledcích chybí
Do výsledků se nepropsal prodej elektrárny ve Chvaleticích, ačkoliv ho ČEZ uskutečnil už v prvním čtvrtletí. Započtený bude až ve výsledcích třetího kvartálu.
"Navzdory našemu očekávání i předchozím indikacím, společnost ČEZ prozatím nepřistoupila k dalšímu zvýšení svého letošního cíle pro čistý zisk o 1,5 až 2 miliardy korun, díky prodeji elektrárny Chvaletice, ačkoliv celá transakce byla Evropskou komisí už schválena a vypořádání transakce by tak nemělo již nic bránit," říká analytik Tomáš Sýkora ze společnosti Patria.
ČEZ je největší tuzemská energetická firma. V loňském roce hospodařila s čistým ziskem 40,2 miliardy korun, letos očekává jeho snížení na 37,5 miliardy korun. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který ve společnosti drží zhruba 70 procent akcií.
Porovnat ceny dodavatelů energie v ČR můžete na energetické kalkulačce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist