Sázka na akcie se podle Nicka Beecrofta, hedgeového manažera z londýnské City, i napříště vyplatí. Pojistkou proti černým labutím by pak mohly být státní dluhopisy tradičních titánů, které mají za sebou šokovou terapii. Klíčovým stavebním kamenem portfolia investora s průměrnou chutí riskovat by měly tvořit akcie.

"Možná až 50 procent portfolia by mělo být v akciích. Nejvýznamnější vládní dluhopisy bych doporučil jako pojistku pro případ, že se objeví nějaká překvapení. Tento bezpečný přístav by měl představovat zhruba čtvrtinu portfolia. Zbývajících 25 procent by mohlo být vsazeno na rozvíjející se trhy," říká Nick Beecroft.

Podle Nikolause Görga, zástupce šéfa investičního oddělení Bank Gutmann, najdete nejzajímavější akcie v regionu střední a východní Evropy v Rusku. "Sázíme například na tamní maloobchodní řetězce jako je Magnit nebo O’Key," říká. Potenciál má přitom podle něj celý region, zatím ho nicméně brzdí pokračující turbulence na západě.

Lakota na půl plynu, tak to má být (Nick Beecroft, portfoliomanažer C-View, Londýn)

Mnohem víc se teď snažím už v jejich zárodcích vysledovat bubliny. S tím souvisí i to, že se snažím nebýt řekněme tak lakomý. Pokud akciový trh roste a člověk má slušné zisky, pak by si je měl vybrat a klidně nechat, jak se říká, na stole nějaké ty drobky. Pokud totiž prováhá vhodný okamžik, může to pro něj být nesmírně bolestivé.

Proto investorům radím, aby pozorně sledovali, zda se někde nezačíná nafukovat bublina, a zároveň, aby nepropadali euforickým stavům a ani ve chvíli, kdy vše vypadá růžově, nepolevovali v ostražitosti. Je lépe přijít o pár drobných proto, že se stáhli předčasně, než o většinu a nebo o všechno.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se