V Libici nad Cidlinou vyrábí spolu se 78 zaměstnanci sekačky na vysokou trávu a malotraktory. Letos na jaře dost pršelo a tak se mu v podnikání dařilo, trávy narostlo po republice opravdu hodně. "Prodáváme farmářské sekačky pro majitele luk a sadů, například pro ty, kteří trávu následně zpracovávají na krmení," popisuje sortiment společnosti Vari její šéf Jiří Belinger.

Letošní nárůst v prodejích zemědělských strojů od Kolína je díky tomu tak vysoký, že už v pololetí vyrovnal celý loňský hospodářský výsledek společnosti. "Za první půlrok jsme utržili přes 170 milionů korun, což je stejný obrat jako za celý rok 2012," říká k výsledkům hospodaření Belinger. Loni jeho firma dokázala utržit za první pololetí 115 milionů, letošní růst je tedy zhruba o 50 procent.

"Druhé pololetí nicméně bývá obecně slabší, hlavní sezonu máme vždy na jaře. V druhé polovině roku proto předpokládáme obrat kolem 60 milionů. Celkem by to za celý rok 2013 mělo být 230 milionů korun, vloni to bylo jen 170 milionů. Nárůst za celý rok by měl být 60 milionů korun oproti loňsku," doplňuje k číslům firmy Jiří Belinger.

Zatímco malotraktory prodává převážně v zahraničí (například i v Africe), v Evropě je firma úspěšná především se sekačkami na vysokou trávu. V Česku s nimi firma dokonce obsadila už zhruba polovinu trhu. "Kupují je především fyzické osoby s pozemky nad 3 000 metrů čtverečních i údržby hřbitovů, sadů a všichni, kdo se musejí starat o členitý terén," tvrdí šéf firmy.

Za růstem prodejů stojí podle Belingera nejen deštivé počasí, ale i růst exportu. Na něj připadá dokonce 50 milionů korun z celkového navýšení tržeb. Nyní Vari exportuje do 27 zemí, v horizontu několika let by ale chtělo být na 35 trzích. "Nemá cenu to přehřát. Každý rok přidáváme dvě země. Náš hrubý zisk se počítá v řádech desítek milionů, čistý zisk je v řádech do deseti milionů," vrací se k číslům Belinger.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.