Miliardář George Soros ve druhém kvartále letošního roku zcela uzavřel své pozice ve zlatě a namísto toho pořídil balík akcií společnosti Apple.

Napodobil tak kroky mnoha hedgeových fondů, které se ošidné komodity ve velkém zbavovaly v průběhu jejího největšího sešupu za posledních 30 let. Zkušený Soros ovšem sázky na zlato prostřednictvím ETF produktů začal omezovat už na konci loňského roku. Tehdy se ale zbavoval i Applu.

Výkazy pro americkou Komisi cenných papírů (SEC) teď ukazují, že Soros Fund Management ve 2Q13 nakoupil přes 66 tisíc akcií společnosti s nakousnutým jablkem v logu. Jen o několik desítek hodin dříve se ke shromáždění „velkého podílu“ v Apple na svém twitterovém účtu přiznal i miliardář Carl Icahn. 

Kratičký tweet Applu výrazně pomohl, jelikož po jeho zveřejnění titul posílil o 5 procent. Podle Icahna jsou akcie Applu výrazně podhodnocené, přičemž firma by měla uspíšit zpětný odkup. Applu se v poslední době na burze daří. V uplynulých šesti týdnech se odrazil od hranice 400 USD za kus a nyní zůstává těsně pod metou 500 USD. Nad ní se naposledy nacházel v lednu.

David Einhorn, vlivný fund manager a zakladatel Greenlight Capital, tento týden také zveřejnil složení portfolia, za nějž zodpovídá, ke konci prvního pololetí.

I zde je zřejmá preference akcií společnosti Apple. Einhornův fond jich drží skoro 2,4 milionu kusů. Greenlight Capital dále nově vlastní akcie společností Liberty Global, nizozemské bankovní skupiny ING (8,5 EUR, -2,88%) a vytvořil si také obrovský podíl v Rite Aid (3,48 USD, 0,29%), když za poslední kvartál nakoupil 20,2 milionů akcií společnosti.

Překvapením je naopak uzavření pozice 6 milionů akcií společnosti Microsoft (31,79 USD, -1,73%), kterou Einhorn dlouho budoval. Druhý kvartál přinesl také konec pozic Greenlight Capital ve firmách Virgin Media, CBS (51,97 USD, -1,96%), Sprint a Seagate (39,52 USD, -3,77%) Technology.

George Soros proti tomu navyšoval pozice v těžce zkoušeném maloobchodním řetězci J.C. Penney. Celkově ke konci 2Q13 přes svůj fond držel 19,9 mil. akcií, a navrch přidal call opci na 500 tisíc dalších, což znamená, že sází na růst jejich ceny. Soros má teď ve firmě zmítané konflikty mezi vlastníky a managementem podíl 9,1 % v hodnotě 341 mil. USD. Akcie J.C. Penney od počátku roku ztratily třetinu hodnoty, zatímco index S&P 500 připsal 16,5 %. 

Spekulace s Herbalifem

Třiaosmdesátiletý veterán finančních trhů dále nakoupil 5 % akcií společnosti Herbalife specializující se na výživové doplňky a hubnoucí přípravky. Pozici v rozsahu 5 mil. akcií v hodnotě 227,5 mil. USD Soros otevřel na konci června. V rámci jeho portfolia jde o třetí největší investici.

V posledních měsících se akcie Herbalife na Wall Street staly terčem několika masivních útoků spekulantů, z nichž jedna skupina tlačí na pokles ceny akcií a druhá naopak firmu podporuje. Největší bitvu o Herbalife svádějí dvě legendy hedgeových fondů: William Ackman se svým Pershing Square Capital Management a zmiňovaný Carl Icahn.

Ackman zpochybňuje podnikatelský model, který Herbalife používá, a tvrdí o firmě, že funguje na stejném principu jako pyramidové hry. Jeho Pershing investoval asi miliardu dolarů do toho, aby akcie Herbalife zatlačil co nejvíc dolů. Podle kalkulací agentury Reuters kvůli růstu ceny akcií Herbalife z posledních dnů Ackmanův hedgeový fond prodělává stovky milionů dolarů.

Zbývá vám ještě 10 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se