Sovětský svaz už neexistuje, studená válka skončila. Boj za občanská práva pokračuje, ale už se vytvořila černá střední třída a máme i černého prezidenta.

Války v Iráku a Afghánistánu byly kontroverzní, mladí Američané už ale nejsou nuceni jít do války přes svou vůli.

I přesto ale na Američany doléhá zloba a nespokojenost jako nikdy předtím. Pohrdají snad všemi velkými institucemi, včetně vlády, médií i firem. Domnívají se, že celý národ se ubírá špatným směrem. A polarita ve společnosti neustále roste.

Podle odborníků se rozdíl mezi průměrným voličem republikánů a průměrným voličem demokratů prohloubil nejvíce od 20. let minulého století. Svůj podíl na tom určitě nesou média.

Nedávno jsem v jedné televizi debatoval s republikánským ekonomem a producentka pořadu mi během přestávky řekla, že bych měl být rozzlobenější. Opáčil jsem, že nechci, ale dozvěděl jsem se, že "diváci surfují po jednotlivých kanálech a zastaví se jen u souboje gladiátorů".

Zapomněli jsme také na dobu, kdy jsme táhli za jeden provaz – Velkou depresi či druhou světovou válku. Tehdy jsme byli závislí jeden na druhém a chápali jsme, jak moc si navzájem dlužíme.

Kořeny problému jsou ale podle mého mínění ekonomické povahy. V období mezi druhou světovou válkou a 70. lety se ekonomika zdvojnásobila. To samé platí o příjmech široké společnosti.

Během posledních třiceti let ale střední třída ztrácela, v reálném vyjádření leží nyní platy u mužské části populace níže než v roce 1980. K tomu se vyčerpaly mechanismy, které tento vývoj tlumily. Patří mezi ně hypotéky, rostoucí počet pracujících matek či delší pracovní doba.

Koncentrace bohatství u jedné části společnosti je naopak nejvyšší za posledních 90 let. Lidé se domnívají, že celá hra je zmanipulovaná a jsou rozzlobení. V minulosti docházelo běžně k tomu, že z takové situace těžili demagogové. Neměli bychom zavírat oči před tím, jak nebezpečné je současné rozdělení Spojených států.

Autorem je Robert B. Reich z University of California. (Zdroj: robertreich.org)

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.