Adrian Sarbu rezignoval na funkci prezidenta a generálního ředitele CME, která je vlastníkem skupiny Nova. Informovala o tom ve středu firma v tiskové zprávě. Ve společnosti byl od roku 1995, kvůli předání funkcí zůstane zaměstnancem do 1. ledna 2014.
"Jsem pyšný, že jsem byl téměř 20 let součástí CME a dokázal jsem ji dovést k úspěchu v tomto velmi náročném období. Je to skvělá firma s talentovanými lidmi. Jsem si jistý, že má dobré vyhlídky pro budoucnost. Svoji misi v CME jsem splnil," uvedl Adrian Sarbu v prohlášení.
Sarbu začal pracovat pro CME při spuštění ProTV v Rumunsku v roce 1995. V letech 2007 až 2009 byl provozním ředitelem CME. Od roku 2009 byl jmenován prezidentem a generálním ředitelem firmy.
Narozen 18. dubna 1955 v rumunském Brašově.
Vystudoval režii na Divadelní a filmové akademii v Bukurešti.
V letech 1980 až 1990 natočil přes 150 krátkých filmů.
Účastnil se rumunské revoluce v roce 1989, o níž natočil dokument, a byl členem Fronty národní spásy (FNS).
Byl prvním porevolučním ministrem kultury v rumunské vládě. Ve funkci prosadil nový audiovizuální zákon a položil základy pro vznik soukromých televizních společností.
Kariéra:
V roce 1990 založil produkční společnost Mediapro a informační agenturu Mediafax; v roce 1993 založil televizní stanici ProTV, která se v roce 1995 stala součástí sítě CME; regionálním ředitelem CME pro Česko, Slovensko a Rumunsko byl jmenován v roce 2006, v roce 2007 se stal provozním ředitelem CME a od ledna 2009 byl generálním ředitelem CME; od července 2010 do dubna 2012 byl jednatelem společnosti CET 21, která je vlastníkem vysílacích licencí stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport a české MTV.
"Nemůžeme to nijak komentovat," řekl IHNED.cz Josef Koukolíček, ředitel PR a komunikace CET21. Sarbuova nástupce vybere komise ředitelů, kterou povede člen představenstva CME Duco Sickinghe.
"Bylo to osobní rozhodnutí Adriana Sarbu," sdělilo IHNED.cz oddělení CME pro vztahy s investory.
Zakladatel a předseda představenstva CME Ronald Lauder:
"Chtěl bych poděkovat Adrianovi za jeho významný příspěvek k úspěchu CME a za jeho vášeň, nadšení a mimořádnou kreativní vizi, jakou předváděl od roku 1995. Za tu dobu byl Adrian hnacím motorem programové strategie společnosti a nových mediálních aktivit. Pracoval jako ředitel přesně a úspěšně, aby firmu udržel za těžkých makroekonomických podmínek na čelní pozici. Jsme Adrianovi vděční za jeho vedení a těšíme se na další spolupráci v budoucnu."
CME uvedla, že bude dál pokračovat v nastavené strategii, včetně zvýšení cen reklamy a zavedení distribučních poplatků.
CME se nechce nyní vyjadřovat k tomu, zda s rezignací generálního ředitele budou souviset nějaké další personální změny v CME nebo na Nově. Prohlašuje, že "nečeká nějaký výrazný dopad" na Novu.
Akcie reagují výrazným růstem
Akcie CME v úterý posilovaly na Wall Street o 8 %, v Praze dnes připisovaly po vydání tiskové zprávy zhruba 6 % a doháněly tak jen vývoj v zámoří. V půl třetí odpoledne našeho času už ale byly v plusu o 12 %. Úterní růst v Americe nebyl podle námi oslovených analytiků podpořen žádnou oficiálně zveřejněnou zprávou.
"Pouze se objevilo nové investiční doporučení, které by za tím teoreticky mohlo stát, ale to jsou jen spekulace," říká pro IHNED.cz analytik J&T Banky Praha Milan Vaníček.
Odstoupení Adriana Sarbu nebude podle něj pro společnost znamenat zásadní změny. Někdy je náhlé odstoupení šéfa vnímáno na trhu nepříznivě, tento případ by to ale neměl být. Spíše naopak.
"Adrian Sarbu není Steve Jobs, trh navíc už nějakou dobu o jeho možném odchodu spekuloval s tím, jak ztrácel pozici ve firmě její zakladatel Ronald Lauder. Asi by nyní bylo logické, kdyby Time Warner postupně dosazoval své lidi do vedení firmy, a to by se investorům asi líbilo," říká Vaníček.
Pro akcie to ale podle analytika J&T Banky Praha zatím tedy rozhodně není negativní zpráva.
"Odchod Adriana Sarbu může mít nepřímý dopad na hospodaření, ale pouze pokud by na jeho místo byl dosazen někdo z Time Warner, pak by to bylo spíše pozitivní pro akcionáře. Sarbu bude v pozici CEO do konce roku, šéfem představenstva už ale asi ne. Náš výhled na akcie firmy se tedy nemění, zůstává (vzhledem k zachované politice zvyšování cen) nepříznivý," doplňuje Vaníček.
Vývoj na ceně akcie CME ve ST 21.8.2013 ve 14:30:
Měl zůstat ještě tři roky
Zpráva o Sarbuově odchodu je překvapivá vzhledem k dřívějším informacím o tom, že by měl zůstat v čele CME až do prosince 2016, a to na základě prodlouženého kontraktu. Původně měl skončit v prosinci 2013. Yahoo! Finance letos informovala, že pokud by se firma rozhodla ukončit dobrovolně kontrakt dříve nebo ho neprodloužila, dostane Sarbu odstupné od 3,6 milionu do 5,4 milionu USD, v závislosti na době ukončení dohody. Místo odstupného může firma také jmenovat Sarbua šéfem rumunských operací.
Nova chce obsadit prime-time po většinu týdne vlastní tvorbou - čtěte ZDE
Nejsledovanější skupinou je Nova. Primě uškodilo velké množství reklamy - čtěte ZDE
Mediální společnost CME v pololetí výrazně prohloubila ztrátu po zdanění na 150,1 milionu dolarů (2,9 miliardy korun). Ztráta byla čtrnáctinásobně větší než o rok dříve. Výnosy klesly o více než 16 procent na 317,3 milionu dolarů. Výsledky za samotné druhé čtvrtletí byly také slabší než před rokem. CME tento propad vysvětluje změnou obchodní politiky, která na počátku roku kvůli vyšším cenám reklamy odradila řadu dosavadních klientů.
Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV. CME vedle České republiky provozuje televizní stanice na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. S akciemi firmy se obchoduje na trhu Nasdaq v USA a na pražské burze cenných papírů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.