Těžařská společnost NWR, která vlastní černouhelnou firmu OKD, se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 315 milionů eur. Trh přitom očekával ztrátu "jen" okolo 70 milionů eur. 

Za celé první pololetí vykázala společnost čistou ztrátu 395,7 milionu eur (10,2 miliardy korun). Loni v prvním pololetí dosáhla NWR čistého zisku 35 milionů eur. Na hospodářském výsledku se výrazně promítlo přecenění těžebních aktiv společnosti, jejichž účetní hodnotu NWR kvůli nízké ceně uhlí snížila o 307 milionů eur.

Navzdory těmto negativním zprávám firmě rostly akcie, ve čtvrtek kolem jedenácté hodiny dopoledne vyskočily o osm procent na 24 korun za akcii.

NWR se potýká s poklesem poptávky po své produkci a s klesajícími cenami uhlí. Za první pololetí klesly výnosy v meziročním srovnání o 29 procent na 493 milionů eur. Provozní ztráta před zdaněním a odpisy (EBITDA) dosáhla 40 milionů eur, loni NWR měla zisk EBITDA 158 milionů eur.

"Od naší předchozí čtvrtletní zprávy začalo být zřejmé, že ceny uhlí se postupně posouvají k novému dlouhodobému normálu," uvedl v pololetní zprávě předseda představenstva NWR Gareth Penny. Ten mluví také o "nové realitě", které se NWR snaží přizpůsobit. 

Analytik: NWR musí přitvrdit v úsporách. Výsledky by pak nemusely být tak špatné - čtěte ZDE

"I když na trhu s koksovatelným uhlím vidíme prvotní náznaky stabilizace cen a z Německa přicházejí pozitivní zprávy o pracovním i výrobním trhu, nevěříme, že by se v nejbližší době mohl zopakovat boom let 2008 a 2011," píše se ve zprávě. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se