K ještě vyšším hodnotám se lze dopočítat, pokud přičteme výnosy z portfoliových investic. Tedy například dividendy z jedné čtvrtiny akcií ČEZ, kterou drží zahraniční akcionáři. „Letos by se celkové číslo mohlo pohybovat nad hranicí 200 miliard,“ řekl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Slabé makroekonomické výsledky České republiky se na toku dividend prakticky nepodepsaly. Hospodaření velkých, na export orientovaných průmyslových podniků zůstává až na výjimky ziskové. Totéž platí pro velké banky, energetické podniky či mobilní operátory.

Za posledních pět let tak české podniky vyplatily svým zahraničním vlastníkům bezmála jeden bilion korun. Například hlavní dovozce plynu do Česka RWE Supply & Trading CZ, který do loňska nesl název RWE Transgas, během posledních pěti let vyplatil mateřské skupině RWE přes 84 miliard korun. Téměř celý vytvořený zisk vyplácí také ČSOB. Od roku 2009 své belgické matce KBC poslala téměř 56 miliard korun.

Rekord zatím drží rok 2011, kdy z českých podniků směřovalo ve formě dividend za hranice téměř 220 miliard korun. „Mateřské společnosti tehdy potřebovaly likviditu, kterou získávaly mimo jiné výplatou dividend z nerozděleného zisku minulých let,“ zmínil hlavní ekonom UniCredit Bank Czech Republic Pavel Sobíšek.

Silný odliv dividend je důsledkem toho, že většina významných průmyslových podniků, bank, pojišťoven i trojice velkých mobilních operátorů má zahraničního majitele. Odliv zisků navyšuje i to, že Petr Kellner, Pavel Tykač, Karel Komárek a další čeští miliardáři umístili své mateřské firemní holdingy v zahraničí - nejčastěji v Nizozemsku a na Kypru.

Proti mohutnému toku výnosů do zahraničí stojí jen slabý příliv dividendových výnosů do Česka. Podle statistik České národní banky loni tuzemské společnosti inkasovaly od zahraničních dceřiných firem pouhých 6,4 miliardy korun. Investice českých podniků v zahraničí se rychle zvyšují, ale zatím se nacházejí zpravidla v první, růstové fázi investičního cyklu.

obalka ekonom 352013Které podniky vyplatily nejvyšší dividendy? Více se dozvíte v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se