České dráhy v letošním prvním pololetí vykázaly ztrátu 510 milionů korun. Proti stejnému období vloni jde o zhoršení hospodářského výsledku celé skupiny o 16 milionů korun.

Pololetní výsledky ve čtvrtek společnost zveřejnila na své internetové stránce. Výsledek ovlivnily zejména vyšší náklady spojené s financováním obnovy vozového parku firmy.

"I přes výrazně rostoucí provozní ziskovost skupina vykázala celkovou ztrátu 510 milionů korun, což je primárně způsobeno masivními investicemi do modernizace vozidel a zaúčtováním daně z příjmu ve výši 320 milionů korun," řekl předseda představenstva Českých drah Dalibor Zelený.

Kladného hospodářského výsledku dosáhl segment nákladní dopravy, přestože zaznamenal 11procentní pokles tržeb.

Úsporami v oblasti poradenských služeb, propagace a nájmů nákladních vozů se podařilo zlepšit zisk po zdanění z nákladní dopravy na 208 milionů korun proti 46 milionům za loňské první pololetí.

Zelený ale zároveň připustil, že do výsledku se promítl prodej nevyužívaných lokomotiv za 85 milionů korun dceřiné společnosti Carga působící v Polsku – Koleje Czeskie.

Sporná sleva

Do pozitivního výsledku v nákladní dopravě, která vloni státní firmě prodělala téměř dvě miliardy korun, je ale započtena sleva z přepravy jednotlivých vozových zásilek, kterou od března prosadil exministr dopravy Zbyněk Stanjura a která podle odhadů ČD Cargu mohla ročně ušetřit zhruba 200 až 300 milionů korun na poplatcích za využívání kolejí.

Tuto slevu ale podle očekávání napadl největší tuzemský konkurent Carga – soukromá společnost AWT – s tím, že vyhlášení slevy drážní orgány neoznámily s ročním předstihem, a dopravci se tak na ni nemohli připravit. Názor společnosti zatím nepravomocně potvrdil Drážní úřad, který navýšení slev z 15 na 50 procent pro jednotlivé zásilky zrušil. Konečné slovo ve sporu tak bude mít opět ministerstvo dopravy, které působí jako rozhodující orgán druhé instance.

Počty cestujících rostou

Se ztrátou 274 milionů korun po zdanění se naopak potýkala přeprava osob. Do ztráty segmentu osobní dopravy se podle očekávání promítly vyšší odpisy kvůli modernizaci vozidlového parku, vyšší úrokové náklady a nepříznivé dopady kurzového vývoje, uvedla společnost.

Převážily tak mírné zlepšení provozních výsledků v osobní dopravě, kde meziročně vzrostl počet cestujících o 21 000 osob a tím se i mírně (o 130 milionů Kč) zvýšily tržby z hlavní činnosti.  

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 Nárůst počtu cestujících společnost zaznamenala v mezistátní a vnitrostátní dálkové dopravě a zároveň i v příměstské dopravě integrované do systémů městské hromadné dopravy.

O zhruba kilometr na 39 kilometrů se ale proti loňskému roku snížila průměrná vzdálenost, kterou cestující s Českými drahami jezdí, což se projevilo i v nižším dopravním výkonu v počtu ujetých "osobokilometrů".

V nákladní dopravě přepravilo ČD Cargo 35 milionů tun zboží, což představuje meziroční šestiprocentní pokles. To je podle vedení společnosti způsobené zejména poklesem těžby pevných paliv a zároveň i meziročním poklesem stavební výroby.

Nákladní dopravu čekají škrty a propouštění

Podobný vývoj situace očekává vedení drah i ve druhém letošním pololetí. V nákladní dopravě bude pokračovat zavádění úsporných opatření, které se projeví například omezováním dlouhodobě prodělečných přeprav jednotlivých vozových zásilek, což bude mít negativní dopad na další snížení tržeb nákladního dopravce a projeví se i propouštěním zaměstnanců. Těch skupina ČD zaměstnávala téměř 25 573, což je o 844 lidí méně než vloni.

Část hospodářských výsledků za první pololetí zveřejnil koncem července bývalý management pod vedením dlouholetého šéfa drah Petra Žaludy. Zpráva tehdy poukazovala zejména na zvýšení zisku před započtením úroků, odpisů a daní a snížení nákladů spojených s provozem vlaků. Zabránit očekávané výměně ve vrcholných orgánech drah po příchodu nového ministra dopravy Zdeňka Žáka se tím ale původnímu vedení nepodařilo.

České dráhy se v loňském roce propadly do ztráty 1,6 miliardy korun zejména kvůli potížím dceřiné ČD Cargo. Ztrátová ale byla i osobní doprava, která za rok 2012 prodělala 517 milionů korun.