Vzdělání:
- Vystudoval London Business School, kde získal magisterský titul v oboru finance.
- Titul MBA získal na Nottingham Trent Univerzity, titul Ph. D. na podnikatelské fakultě Vysokého učení technického v Brně.
Kariéra:
- Od roku 2000 vedl firmu Central European Capital poskytující poradenství v oblasti financí a akvizic.
- V letech 2000 až 2004 sestavoval žebříček nejúspěšnějších českých firem dle ekonomické přidané hodnoty "EVA Ranking Czech Republic".
- V lednu 2008 spolu s Michalem Gärtnerem založil firmu Photon Energy. Od května 2011 je výkonným ředitelem skupiny Photon Energy.
Soukromí:
- Narodil se ve Vídni v česko-rakouské rodině.
- Mezi jeho záliby patří sport a aviatika.
Photon Energy patří mezi 10 největších vlastníků solárních elektráren v Česku. Po zastavení dotací obrátila pozornost na Slovensko. Dnes instaluje solární panely v Austrálii a vstoupit se chystá na turecký trh. Oproti jiným solárním firmám se Photon Energy vyznačuje nebývalou informační otevřeností, což souvisí s uvedením akcií na varšavskou burzu v říjnu 2008. Na příští rok vedení firmy chystá druhou veřejnou emisi.
Spolumajitel společnosti Čechorakušan Georg Hotar kritizuje současný přístup vlády k solárnímu byznysu a prodloužení dočasného zdanění provozovatelů fotovoltaických elektráren. "Výsledkem prodloužení daně nebude nic jiného než další vlna arbitráží proti České republice," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom.
Při schvalování novely zákona o podporovaných zdrojích přišel Rusnokův kabinet s nečekanou "inovací". Schválil prodloužení dočasné solární daně. Její sazba ovšem klesne z 26 na 10 procent. Jaký bude dopad rozhodnutí na skupinu Photon Energy?
Když vláda zavedla 26procentní daň v roce 2010, dušovala se, že to bude jen na tři roky. Nyní slib porušila, a navíc se ani nesnažila její zavedení podložit nějakým výpočtem. Prodloužení daně bude platit až do roku 2030. Tak trochu jsme s tím počítali, ale to neznamená, že s tím souhlasíme.
Jak na tuto změnu zareagovaly banky?
Banky už na konci roku 2010 neuvěřily slibům, že daň zůstane jen na tři roky. V mnoha případech - a týkalo se to i nás - změnily strukturu financování. A to ve chvíli, kdy velká část elektráren byla teprve ve výstavbě. Původně jim stačilo, když 20 procent nákladů pokryl vlastní kapitál investora a na zbylých 80 procent poskytovaly úvěr. Po oznámení srážkové daně byly banky ochotné financovat jen 50 až 60 procent nákladů. Velcí investoři najednou museli během krátké doby sehnat stovky milionů korun. Neměli moc na výběr, v té době už měli nakoupené pozemky, objednané solární panely a stavební firmy.
Reagovali bankéři i na záměr ministerstva průmyslu zkrátit dobu proplácení zvýhodněné výkupní ceny z 20 roků na 10 let s podmíněným prodloužením?
Naštěstí zde zafungovala Česká bankovní asociace. Její zástupci šli za ministrem a vysvětlili mu, že to není dobrý nápad. Stát by tímto opatřením způsobil bankovnímu sektoru velký problém. Ministerstvo se po tomto debaklu nevzdalo a podstrčilo do novely zákona o prodloužení solární daně.
Srážková daň má určitou logiku. Stát hledá prostředky, jak kompenzovat alespoň část obludných nákladů na financování dražších obnovitelných zdrojů...
Výsledkem prodloužení daně nebude nic jiného než další vlna arbitráží proti České republice. Chápu, že tu vznikl problém s množstvím solárních elektráren. Vláda měla zkusit jiné řešení - jet do Bruselu a říci: "Splnili jsme vaše přání až moc dobře. Teď na to nemáme peníze, pomozte nám." To, co jsou pro Česko velké peníze, jsou pro Evropskou unii drobné. Ale to by naši úředníci museli více přemýšlet a pracovat. Čas a prostor pro takové řešení určitě byl.
- Jaký dopad bude mít na solárníky zavedení povinného poplatku na budoucí recyklaci dosloužilých solárních panelů?
- A jakým obtížím musí provozovatelé solárních elektráren čelit, když chtějí expandovat do zahraničí?
Celý rozhovor s Georgem Hotarem najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 12. září. Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.