Jednou z nových "posil" Moravskoslezského kraje by mohla být potravinářská firma mířící na Opavsko. Kolik nabídne pracovních míst a zda skutečně na severovýchodě Česka zakotví, v tuto chvíli nikdo neví.

Jisté je, že regionu akutně hrozí útlum průmyslu a tím pádem i odliv tisíců pracovních míst. Nejnověji se tento trend projevil u rozhodnutí společnosti OKD ukončit těžbu ve ztrátovém Dolu Paskov. Politici proto usilovně hledají velké investory a s několika z nich vedou intenzivní jednání.

Kromě výše zmíněné spekulace týkající se potravinářské firmy zatím žádné konkrétní výsledky schůzek s podnikateli nejsou známé.

"Existují tady investoři, se kterými se intenzivně jedná. Přirozeně vám nemůže nikdo z nás prozradit, kdo to je, protože nejsme pupkem světa. Nejenom Moravskoslezský kraj jedná o tom, aby byly vytvořeny stovky pracovních míst, jsou to i okolní země, to znamená bylo by to nediplomatické," řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Řekl, že nechtějí vystrašit investory, které podle něj straší už to, jakým způsobem je kraj prezentován.

"My jsme dneska na pracovní skupině zaznamenali informaci, že například bankovní domy středním firmám, ne těm velkým, znepříjemňují prostě přístup k úvěrům, protože si vyhodnotily, díky tomu co se v regionu děje, že region je kritický a je tady riziko podporovat například střední stavební firmu překlenovacím úvěrem do doby, než dostane zaplaceno," řekl hejtman.

Nejde jen o Paskov, zlobí se ministr

Pracovní skupina řeší aktuální hrozbu útlumu průmyslu v kraji. Podle odhadů úřadu práce jsou v regionu ohroženy tisíce pracovních míst. Těžební společnost OKD například minulý týden oznámila, že zavře Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, na kterém pracuje téměř 3000 lidí.

Paskov se uzavřeMinistr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala řekl, že se kvůli pracovním místům chystají cesty do zahraničí. "Jsou cesty připravené do světa, do Koreje, do Číny, které se uskuteční nejblíže v několika týdnech s cílem sehnat práci," řekl Cienciala.

Jednání pracovní skupiny se týkalo i situace kolem Dolu Paskov. "I k Paskovu bylo. Schválně říkám i k Paskovu, poněvadž se z Paskova dělá modla v tom nejzápornějším slova smyslu, a my řešíme kraj jako celek," řekl ministr Cienciala. Paskov podle něj spadá do systémového řešení celé situace průmyslu v kraji, tedy OKD, hutí i navazujících řetězců.

Připravenými podklady se bude v úterý zabývat schůzka u prezidenta Miloše Zemana a ve středu vláda, do té k nim doby nelze podle ministra nic konkrétnějšího říci.

"Mě opravdu mrzí, že se zhutnil problém Moravskoslezského kraje a průmyslu českého obecně do jednoho závodu, Dolu Paskov. To skutečně může být sociální problém. Ale naší prioritou je to, co tady léta nikdo neřešil - vytvářet nové pracovní příležitosti," řekl hejtman Novák. Dodal, že věří, že v tom budou velmi úspěšní.

"Dneska jsme si zase potvrdili, že tu nejde o to, že by OKD žádalo, aby někdo, nebo stát konkrétně, platil dluhy za společnost, anebo aby stát dotoval těžbu, která je ztrátová. Naopak pojďme se bavit o jiných věcech, možnostech, aby ty dopady na zaměstnance byly co nejmenší," řekl po jednání pracovní skupiny generální ředitel OKD Ján Fabián.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist