Dušan Kunovský (41)

- Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
- Ve studiích pokračoval na univerzitě v Cambridgi, po návratu domů nastoupil do advokátní kanceláře.
- Podnikat začal ve 23 letech. V roce 1994 založil developerskou firmu Central Group.
- Ta zpočátku stavěla rodinné domy, nyní staví projekty o stovkách bytů a je jedničkou na tuzemském trhu rezidenčních nemovitostí.

Developerská společnost Central Group chystá velkou expanzi na východ, zejména do Ruska. V příštích letech zde hodlá proinvestovat v přepočtu 2,5 miliardy korun.

Na tamním trhu se lze přitom setkat s mnoha bizarnostmi. "Ruským specifikem je například to, že se zde byty často prodávají nejen bez koupelen, podlah a dveří, ale i bez vnitřních příček a omítek," říká šéf společnosti Dušan Kunovský.

Chystáte se vstoupit na ruský trh. O jakých konkrétních projektech nyní jednáte?

Rusko důkladně analyzujeme, navštěvujeme a už delší dobu vážně jednáme o společném podniku s jedním z největších ruských developerů. Jedná se o projekty o mnoha stovkách bytů v Moskvě a ve dvou dalších městech. Ale jako všechno v developmentu, i toto je běh na dlouhou trať s ne úplně jistým výsledkem. To je vše, co k tomu zatím mohu říci.

V čem se liší tamní development od toho českého?

Je nereálné jít na východní trhy a myslet si, že když to dobře umíme tady a známe zdejší trh, budeme to umět i jinde. V tom nám právě mohou pomoci naši ruští partneři. Samotná výstavba a prodej je už jen třešnička na dortu. Nejvíce zabere příprava projektu, někdy trvá i pět let, než se kopne do země a začne stavět.

Za kolik se prodávají byty v Rusku, dejme tomu dvoupokojový byt v novostavbě v dobré lokalitě?

To se velmi liší. V prestižních lokalitách v centrální části Moskvy se ceny bytů pohybují často v přepočtu v mnoha stovkách tisíc korun za metr čtvereční. Obecně platí, že západní a jižní směr od centra Moskvy je dražší a na východě jsou naopak ty levnější projekty. To jsou obvykle nevzhledné mnohapatrové paneláky v tom nejprostším provedení. Ruským specifikem je to, že se zde byty většinou prodávají nejen bez koupelen, podlah a dveří, ale i bez vnitřních příček a omítek. A lidé si to pak různým způsobem dokončují, což mnoho let velmi omezuje bydlení ostatních.

Vy také budete prodávat holobyty?

Já předpokládám, že tímto způsobem nepůjdeme. Asi nás to bude odlišovat, ale chceme přijít s jakýmsi modelem all inclusive, včetně dokončení všech prvků.


obalka Ekonom 392013- Jak těžko se české firmy prosazují v ruském prostředí?

- Jak reagují na pražskou developerskou firmu zástupci jiných regionů?

- A co chystá Central Group na Slovensku?

Celý rozhovor s Dušanem Kunovským najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se