Norská nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air Shuttle kvůli opakovaným problémům vyřadila z provozu jeden ze svých nových letounů 787 Dreamliner od amerického výrobce Boeing.

Aerolinky žádají po výrobci opravu a místo vadného Dreamlineru si zatím pronajmou Airbus A340.

"Spolehlivost tohoto letadla je prostě nepřijatelná. Naši cestující se s něčím takovým nemohou spokojit," řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Lasse Sandaker-Nielsen.

Dreamliner je nyní v Bangkoku, protože mu selhala hydraulická pumpa.

"V rámci konzultací s firmou Norwegian padlo rozhodnutí provést řadu vylepšení, která posílí spolehlivost letounu," uvedl Boeing.

"Očekáváme, že vyřazení letadla z provozu a jeho oprava bude záležitostí dnů," dodal.

Společnost Norwegian letos zahájila dálkové lety a doufala, že bude těžit z nízkých provozních nákladů letounů Dreamliner.

První dva dodané dreamlinery z celkem osmi plánovaných však měly tento měsíc více problémů, kvůli nimž si musela firma na krátkou dobu pronajmout jiná letadla nebo zrušit lety.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě, od uvedení do provozu ho ale provázejí četné problémy. V polovině ledna bylo všech zhruba 50 letounů Dreamliner po celém světě na několik měsíců odstaveno z provozu kvůli přehřívání baterií.

Boeing dlouhodobě soupeří o vedoucí pozici na světovém trhu s letadly s evropským konkurentem Airbus.