Ministr dopravy Zdeněk Žák odvolal šéfy Ředitelství silnic a dálnic (ŘVC) Davida Čermáka, Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jana Skalického a Drážního úřadu Pavla Kodyma. Informovala o tom Česká televize.

Ministr vyčítal řediteli ŘSD Čermákovi systém uzavírek na D1, který podle něj nahrával stavebním firmám na úkor řidičů.

Novým ředitelem ŘSD se má stát Pavel Kočica, Ředitelství vodních cest povede Lubomír Fojtů a Drážní úřad Jiří Hanuš, uvedl Žák ČT.

Čermák řekl, že Žák mu neoznámil konkrétní důvody odvolání. Sdělil mu pouze, že chce vyvolat větší tlak na externí sféru, čímž podle něj patrně myslel stavební společnosti pracující na silničních zakázkách. Protože za Čermákovým odvoláním údajně nestálo žádné pochybení, počítá s ním ministr pro jinou pozici na ministerstvu dopravy.

Skalický uvedll, že o odvolání ho informoval první náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl s tím, že v textu žádný důvod uveden nebyl. Stálo v něm pouze to, že pověření k řízení ŘVC ministr ruší k dnešnímu dni. Rovněž Kodym se o odvolání dozvěděl od prostředníka.

Žák, který vede pražskou kandidátku zemanovců, patří v personální politice mezi nejaktivnější ministry Rusnokova kabinetu v demisi. 

Již vyměnil ředitele Českých drah a představenstvo i dozorčí radu dceřiné ČD Cargo.

V srpnu také nařídil mimořádnou kontrolu v jedné z nejziskovějších státních firem, Řízení letového provozu (ŘLP). Zaměstnanci podniku se obávají, že jde o snahu najít důvod k odvolání generálního ředitele Jana Klase.

„Pokud tam zjistím nepravosti, tak nebudu váhat a udělám to klidně i v poslední minutě, kdy budu v úřadu. Pokud naopak zjistím, že je tam všechno  v pořádku, tak budu mít tendenci toho ředitele odměnit. Ale tak se chovám vůči všem,” řekl tehdy Radiožurnálu ministr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist