Evropská komise je připravena obvinit ruskou plynárenskou společnost Gazprom z používání praktik porušujících antimonopolní pravidla. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury Reuters evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Podle agentury Reuters by Gazprom mohl nakonec dostat pokutu až 15 miliard dolarů (282 miliard korun).

Evropská komise začala před více než rokem vyšetřovat Gazprom kvůli podezření, že firma zneužívá svou dominantní pozici na trzích zemí střední a východní Evropy. Toto vyšetřování se týká rovněž České republiky.

Podle informací komise z doby zahájení vyšetřování padá na Gazprom podezření, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek.

Gazprom je podezřelý také z toho, že účtuje některým zemím nepřiměřeně vysoké ceny.

"Bylo by předčasné předpovídat další kroky ve vyšetřování, ale v současné době připravujeme seznam obvinění," řek Almunia na konferenci pořádané litevským anitmonopolním úřadem.

Dodal, že vyšetřování se týká Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, České republiky, Slovenska, Maďarska a Bulharska.

Pokud komise dojde k závěru, že firma porušuje pravidla hospodářské soutěže, může ji potrestat pokutou až do deseti procent jejích globálních tržeb. Gazprom loni utržil zhruba 148 miliard dolarů.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost hodlá v celém letošním roce zvýšit dodávky plynu do Evropy na 152 miliard krychlových metrů po loňském propadu o osm procent na 139 miliard kubíků.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Firma pokrývá zhruba čtvrtinu evropské poptávky po plynu. V poslední době ale na evropském trhu čelí růstu konkurence, který souvisí mimo jiné s pokračujícím rozmachem těžby z břidličných hornin.