Ve srovnání s loňským srpnem si čeští maloobchodní prodejci pohoršili. Tržby jim meziročně klesly o 0,3 procenta. Stalo se tak po červencovém růstu. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad.

Letošní srpen měl o jeden pracovní den méně než loňský. Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily reálně meziměsíčně o 1,1 procenta a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní vzrostly o sedm procent.

Neočištěné tržby se zvýšily meziročně o čtyři procenta, z toho za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 4,3 procenta a za opravy o 2,8 procenta.

Po očištění o vliv počtu pracovních dní tržby meziročně vzrostly o 1,3 procenta a meziměsíčně o 0,8 procenta.
V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezónně očištěné tržby vzrostly reálně meziměsíčně o jedno procento, avšak meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní klesly o 0,8 procenta.

Neočištěné tržby se meziročně snížily o 1,8 procenta, v tom za pohonné hmoty o 5,7 procenta, potraviny o 1,6 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,8 procenta.

Prodej potravin klesl jak ve specializovaných, tak i v nespecializovaných prodejnách. Rovněž klesly tržby specializovaných prodejen s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím a s výrobky pro domácnost.
Růst si i nadále udržel prodej zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby.