Amazon sice není jediným internetovým prodejcem knih, ale právě tato společnost se stala hlavním terčem francouzských politiků. Přišli se zákonem, který má omezit její rostoucí dominanci na trhu.

Klíčové je především omezení možnosti posílat zákazníkům objednané knihy zdarma. Amazon zákon odmítá a tvrdí, že poškodí zákazníky.

Politici si však stojí na svém. Francouzská ministryně kultury Aurélie Filippettiová dokonce obchodní strategii Amazonu odsoudila jako dumpingovou.

Filippettiová se stala také inciátorkou tohoto zákona, který na konci týdne schválili francouzští poslanci. Norma musí ještě projít senátem.

"Amazon drží na trhu dominantní postavení, zničil síť našich obchodů s knihami. Tento zákon je krokem k tomu, aby internetoví prodejci zvýšili ceny za dovážku," prohlásila ministryně při projevu na půdě Národního shromáždění.

Francouzský prezident Francois Hollande dokonce mezi politiky Evropské unie lobbuje za to, aby provozovatelé internetových služeb platili daně i v zemích, v nichž je lidé můžou využívat.

Amazon: zákon poškodí malé vydavatele

Společnost Amazon nový "knižní" zákon odmítá jako diskriminační vůči zákazníkům i prodejcům na internetu. Podle jejích zástupců si čtenáři budou kvůli navýšení ceny kupovat méně knih.

"Toto opatření významně dopadne také na nabídku knižních titulů. A zároveň na malé vydavatele, pro něž je prodej na internetu podstatnou částí příjmů," stojí v prohlášení Amazonu.