Pro většinu lidí je to sto dolarů. Ale pro malou skupinku nadšených nebo trošku posedlých sběratelů mohou být nové stodolarové bankovky zlatý důl. Ty první se do oběhu v USA dostávají od úterý 8. října.
To, co nejvíce láká sběratele, jsou nová sériová čísla na bankovkách. Ta na stodolarovkách s novou podobou čeká "restart" a začnou znovu od jedničky. Právě takové dolary budou mít v těch správných kruzích velkou cenu, píše web americké televize CNBC.
"Tipoval bych si, že bankovka s číslem jedna může vydělat mezi 10 až 20 tisíci dolarů, pokud bude nepoškozená," říká obchodník Scott Lindquist.
Při poslední změně designu stodolarové bankovky v devadesátých letech, se ta s prvním sériovým číslem prodala na sběratelském trhu za více než 10 000 dolarů.
"Největší poptávka a odměna po takových bankovkách bude ze začátku po vydání. Čekal bych, že první čísla, která se dostanou na trh, se budou prodávat za 7500 až 10 000 dolarů, možná i víc," souhlasí Frederick Bart, který obchoduje se sběratelskou měnou. Nejnižší osmiciferná čísla - 00000001, 00000002 a tak dál - dostanou nejvíc.
Geniální sázka, nebo podvod? Americký Fed vyšetřuje obchod rychlejší než světlo - čtěte ZDE
Nejpadělanější bankovka světa prošla faceliftem. Stodolarovka bude odolnější - čtěte ZDE
Hodnotné jsou i kombinace sériových čísel, jako je například osm stejných číslic v řadě, které mohou stát kolem 3 tisíc dolarů. Cenu mají také ty, kde první čtyři čísla zrcadlí čtyři poslední, nebo postupky.
Ve Spojených státech je podle Frederick Barta "několik stovek nadšenců", kteří jsou ochotni zaplatit pětimístnou sumu za některou z nových stodolarovek. Ty i nadále nesou portrét exprezidenta Benjamina Franklina, který je považován za jednoho z otců zakladatelů Ameriky.
Jedním ze sběratelů je Jason W. Bradford. Kuriozní bankovky sbírá od osmi let. Jeho koníček se přenesl i do jeho práce - řídí firmu, která ověřuje pravost bankovek. "Mám rád nízká sériová čísla. Od jedničky do stovky, ty jsou cool. Jsem ve spojení s několika obchodníky, kteří mi je mezi těmi novými hledají," popisuje svou strategii.
Zpoždění kvůli potížím ve výrobě
Nová stodolarová bankovka má více bezpečnostních prvků, aby bylo snazší ji rozeznat od padělků. Nový design bankovky byl zveřejněn již v roce 2010, uvedení do oběhu však bylo odloženo kvůli zpoždění výroby. Bankovka prošla několika změnami, včetně měnící se barvy tisku, vodoznaku nebo mikrotisku na límci Benjamina Franklina.
Původně se počítalo se zavedením bankovky již v únoru 2011, v prosinci 2010 však úřady její výrobu zastavily a její nástup do oběhu odložily na neurčito. Ukázalo se totiž, že je nutné vyřešit závažné výrobní problémy, kvůli nimž se nové platidlo znehodnocovalo už během produkce.
Při tisku nových bankovek v roce 2010 se mačkal papír a na platidle kvůli tomu zůstávaly v ohybech bílé otisky. Chyba podle odhadů znehodnotila desítky milionů nových bankovek.
Novou součástí bankovky se stává část textu Deklarace nezávislosti, napsaná od levého Franklinova ramene k pravému okraji bankovky. Za textem je natištěno brko a inkoust. Nový modrý bezpečnostní proužek prochází téměř středem bankovky.
Barva tisku na bankovce se při jejím otáčení mění od měděné po zelenou. Na pravé straně bankovky je vodoznak Franklina.
Americká centrální banka (Fed) uvedla, že v letošním roce objedná 2,5 miliardy nových stodolarových bankovek. Podle Fedu stojí každá nová bankovka asi o čtyři centy víc než starší typ. Celkové náklady na tisk se kvůli tomu letos zvýší o zhruba 100 milionů dolarů.
Stodolarovka je nejvyšší americkou bankovkou v běžném oběhu a podléhá také nejvíce padělání. USA již podobným způsobem vylepšily bankovky v hodnotě 50, 20, 10 a pět dolarů, jednodolarovka zůstává beze změny.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist