Americká centrální banka Fed vyšetřuje příliš rychlou a přitom tržně správnou reakci na jeho nečekané rozhodnutí ponechat rozsah kvantitativního uvolňování v nezměněném rozsahu 85 miliard dolarů měsíčně.

Zvláštní jsou dle něj zejména masivní transakce na futures na zlato v řádu milisekund kolem zveřejnění rozhodnutí o QE, což vidí bez dřívější jinak než správně dostupné znalosti informace jako nemožné, pokud nejde o "geniální sázku".

Akcie, dluhopisy i cena zlata minulou středu ve 20.00 našeho času prudce vystřelily vzhůru v reakci na rozhodnutí amerického Fedu ponechat měsíční odkupy v rámci QE v rozsahu 85 miliard dolarů.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Na trhu se přitom sázelo na omezení odkupů, konsenzuálně o 10 miliard dolarů.

Někdo přitom ale vložil objednávky na futures kontrakty na zlato v rozmezí milisekund kolem publikace rozhodnutí. Sedm milisekund mělo trvat, než se data dostala z "lock-up" Fedu k médiím a skrze ně projevila v pokynech na chicagské burze.

Eamon Javers na CNBC citoval analýzu Nanex, podle které bylo příliš rychle zobchodováno 600 milionů dolarů aktiv. "Data jasně ukazují na něco, co fyzicky nemohlo nastat... Zpráva FOMC musela dorazit do Chicaga před 2pm ET," uvedl zakladatel Nanex Eric Hunsander pro FT. Sám u předmětných chicagských kontraktů hovořil o objemu 800 milionů dolarů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se