Na pád banky Lehman Brothers doplatili její akcionáři, zaměstnanci i řada dalších. Pět let po jejím pádu se ale ukazuje, že některé hedgeové fondy na bankrotu obřího finančního ústavu dokázaly vydělat, v některých případech i miliardy dolarů.

S odkazem na informované zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Když Lehman Brothers v září 2008 vyhlásila bankrot, někteří věřitelé na své peníze nechtěli čekat. A nechtěli ani riskovat, že je třeba už nikdy nedostanou. Jejich pohledávky tak ochotně nakupovali manažeři hedgeových fondů, kteří se zaměřují na investice do cenných papírů podhodnocených firem. Celé týmy studovaly finanční rozvahu banky a hledali potenciálně hodnotný majetek, který by mohli koupit se slevou. Mnoha investorům se to vyplatilo.

Americká investiční společnost Paulson & Co. si díky investicím do pohledávek za Lehman Brothers polepšila o miliardu dolarů, tvrdí zdroje listu. Podobně společnost Elliott Management si údajně přišla na více než 700 milionů dolarů.

Od začátku roku 2012, kdy začal platit plán na vypořádání, se věřitelům vrátilo skoro 50 miliard dolarů. Celková částka by podle odhadů mohla dosáhnout 80 miliard dolarů. Bance se totiž daří získávat peníze z vyrovnání se svými zahraničními společníky a dalšími stranami.

Elliott Management byl věřitelem Lehman Brothers ještě předtím, než banka požádala o soudní ochranu před věřiteli. V roce 2011 si během dvou měsíců podle dokumentů pro regulační orgány firma koupila pohledávky za bankou v nominální hodnotě 587 milionů dolarů.

Společnost Paulson, což je dlouholetý majitel nezajištěných dluhopisů "Lehmanů", v minulých dvou letech údajně kupoval další nároky věřitelů banky. Paulson v minulosti pomáhal vést jednání o vyrovnání, jehož výsledkem byl plán banky na vypořádání věřitelů. V pohledávkách má podle zdrojů více než čtyři miliardy dolarů.

Před pěti lety ale tento výsledek vůbec nebyl jistý. Věřitelé banky, jako je internetový gigant Google, společnost International Business Machines (IBM) nebo fotbalový klub New York Giants, po vyhlášení bankrotu banky uplatňovali pohledávky za více než 1,3 bilionu dolarů. Soudní dokumenty ukazují, že někteří původní věřitelé se svých nároků nevzdali. Tisíce jich ale své pohledávky prodaly. Jak šel čas, bance a jejím věřitelům se podařilo vypořádat pohledávky a dohodnout se na vyrovnání, takže situace pro investory začala vypadat růžověji.

Jednou ze společností, která na pohledávkách za bankou Lehman Brothers vydělala, je i Solus Alternative Asset Management. Koupila například některé nároky vůči součásti Lehman Brothers Specialty Finance, při kterých zaplatila kolem 20 centů oproti jednomu dolaru hodnoty pohledávky. Teď mají podle zdrojů hodnotu více 55 centů na jednom dolaru.