Na otázku, kdo povede americkou centrální banku Fed po dosavadním šéfovi Benu Bernankem, je už známá odpověď. Barack Obama na tento post jmenuje současnou viceguvernérku Janet Yellenovou. Jeho návrh musí ještě potvrdit Senát. Pokud Yellenovou schválí, dostane se do čela nejvýznamnější centrální banky světa první žena v dějinách. 

Jinou zásadní změnu ve směřování Fedu ale odborníci nečekají. Yellenová, která by měla vedení centrální banky převzít od příštího roku, bude nejspíš pokračovat ve stávající strategii podpory americké ekonomiky. Čekat se tak dají další rozsáhlé nákupy dluhopisů, kterými je známý současný guvernér Bernanke. Tomu skončí jeho druhé funkční období v čele centrální banky v lednu příštího roku. 

Spolu s dalším dříve zvažovaným kandidátem na vedení Fedu, někdejším viceguvernérem Donaldem Kohnem, byla Yellenová tvůrkyní programů centrální banky, které byly klíčové pro oživení americké ekonomiky po vypuknutí finanční krize v roce 2008. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Známa je také svým zdůrazňováním sociálních aspektů ekonomiky, zejména aktivním bojem za snížení nezaměstnanosti. Někteří ekonomové jí vyčítají, že na druhé straně podceňuje rizika spojená s inflací.

Sedmašedesátiletá Yellenová byla Obamovou favoritkou poté, co ze souboje o guvernérské křeslo v polovině září odstoupil někdejší šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers. V Senátu je podle třetího muže v hierarchii demokratických senátorů Charlese Schumera schválení její nominace velmi pravděpodobné.

Yellenová má velmi silnou pozici mezi demokraty, kteří disponují ve stočlenné horní komoře Kongresu většinou 54 hlasů. Očekává se, že její jméno získá některé zastánce i mezi republikány a potřebných 60 hlasů dosáhne bez větších obtíží.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist