Nízká domácí poptávka a silný tlak na cenu. To jsou hlavní důvody pro současnou nízkou míru inflace. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) totiž meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na jedno procento a byl tak nejnižší od března 2010.

Proti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,4 procenta, hlavně kvůli zlevnění dovolených v důsledku končící letní sezony. Meziroční inflace tak klesla výrazněji, než analytici odhadovali.

V porovnání se srpnem byla meziroční inflace nižší o 0,3 procentního bodu. Ekonomové proti tomu předpokládali pokles jen o 0,1 procentního bodu. "Zpomalení cenového růstu nebo prohloubení poklesu nastalo, i když v různé míře, ve většině oddílů spotřebního koše," uvedl ČSÚ.

Podle Michala Kozuba, analytika Home Creditu, by Česko bylo na hranici deflace, pokud bychom odhlédli od zdražování potravin. Ty v meziročním srovnání zdražily o 4,6 procenta. "Ceny potravin jsou dlouhodobý problém a na spotřebě domácností se stále silně projevují. Přestože ceny jídla rostou výrazně už dva roky, růst stále nekončí," uvedl Kozub s tím, že meziročně nejvíc podražily brambory a mléko. 

Úrokové sazby ČNB nejspíš zůstanou na rekordním minimu

"Inflace rozhodně není a nebude problémem ČR. Slabá domácí poptávka drží růst cen na uzdě a inflační tlaky nejsou kromě některých výrob téměř vidět. Nízká poptávka dokonce u řady spotřebního zboží tlačí ceny dolů," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Další měsíce podle něj nejspíše přinesou opět pokles inflace, který by měl akcelerovat v úvodu příštího roku. Úrokové sazby ČNB tak nejspíše zůstanou na rekordním minimu delší dobu, než se třeba před půlrokem zdálo, dodal.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Naopak poslední údaje o inflaci podle ekonomů nejspíše znovu podpoří diskuse o možném oslabení koruny ze strany centrální banky. "Díky potvrzujícímu se oživení ekonomiky ale není nutnost přímých intervencí tak intenzivní. Zatím stále předpokládáme, že ČNB na devizový trh nevstoupí," míní analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Logickou reakcí na výrazné zpomalení inflace bylo podle ní oslabení koruny zpátky k 25,56 Kč za euro.

Meziroční růst cen se zmírnil zejména u potravin, z nich pak hlavně u brambor, ovoce a mouky. Pokles cen pohonných hmot v září zrychlil na 3,1 procenta. Meziročně zlevnily také telefonické služby, přístroje a spotřebiče pro domácnost a plyn. Naopak zrychlil růst cen mléka a některých mléčných výrobků. Vyšší než loni byly v září ceny nájemného, vodného a stočného, elektřiny a tepla.

Ceny dovolených klesly v září ve srovnání se srpnem o 13,4 procenta. Naopak se snížily ceny mobilních telefonů a telefonických služeb. Zdražily naopak oděvy a obuv, tabákové výrobky a z potravin vepřové maso, mléko a máslo.

"V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských školách o 2,2 procenta, ve školních družinách o 3,9 procenta, v základních uměleckých školách o 1,1 procenta a za výuku cizích jazyků o tři procenta," uvedli statistici.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist