Po Škodě Transportation získala významnou dopravní zakázku na Slovensku i firma SOR. Zatímco první jmenovaná společnost dodá tramvaje do Bratislavy, druhá vyrobí 127 autobusů pro košický dopravní podnik.

Je to velká zakázka. Za nízkopodlažní stroje utrží firma z východu Čech 28,7 milionu eur, tedy zhruba 735 milionů korun.

Český výrobce autobusů v tendru košického dopravce porazil polskou společnost Solaris, která v elektronické aukci nabídla vyšší cenu než vítěz. SOR už dokonce podepsal smlouvu.

První nízkopodlažní autobusy očekávají na východě Slovenska na přelomu roku. Zbylé vozy pošle SOR do Košic do září 2014. Součástí dodávky bude i pět elektrobusů.

Zvýhodněný vítěz, tvrdí na Slovensku

Slovenská média v minulosti spekulovala, že podmínky soutěže zvýhodnily právě českého výrobce, jehož vlastníkem je finanční skupina J&T.

SOR prý zahájil výrobou autobusů pro Košice ještě před podpisem smlouvy. Podle dopravce vůči tendru ovšem nepodal námitky žádný z jeho účastníků.

V Košicích už se na nové autobusy těší. Šéfové tamního dopravního podniku počítají, že obměněná flotila přiláká nové cestující.

Elektrobus z dílny firmy SOR Libchavy dojede na jedno nabití zhruba 150 km."Výraznou obměnou vozového parku se zvýší komfort a bezpečnost dopravy. Předpokládáme, že díky tomu přilákáme zpět cestující, které odradila současná úroveň cestování v městské dopravě," doufá ředitel košického dopravního podniku Juraj Hrehorčák.

Nákup autobusů zaplatí dopravce z bankovního úvěru.

Dodávka autobusů pro Košice je další velkou zakázkou, kterou letos získaly české firmy od dopravních podniků na Slovensku.

Plzeňská Škoda Transportation uspěla v tendru na dodávku tramvají do Bratislavy v hodnotě zhruba 75 milionů eur. Její dceřiná firma, společnost Škoda Electric, pro bratislavský dopravní podnik zase vyrobí 80 nových trolejbusů za 41,6 milionu eur.