Britská vláda podepsala dohodu s francouzskou energetickou skupinou EDF o výstavbě dvou jaderných reaktorů v Británii. Celková investice má činit 16 miliard liber (488 miliard korun).
Nová elektrárna Hinkley Point C v Somersetu se stane první zahájenou stavbou jaderné elektrárny v Evropě od neštěstí v japonské Fukušimě v roce 2011.
EDF stojí v čele konsorcia, které dostalo výstavbu na starosti. EDF má v konsorciu zhruba poloviční podíl. Dalšími členy jsou čínské společnosti China General Nuclear Corporation (CGN) a China National Nuclear Corporation (CNNC) a francouzská společnost Areva.
Nová elektrárna má podle vlády přispět ke snížení emisí oxidu uhličitého a v budoucnosti snížit náklady na výrobu energie. Kritici však varují, že garantované ceny elektřiny pro investora jsou dvojnásobné ve srovnání se současnou úrovní, což naopak náklady zvýší.
"Je to poprvé, kdy jaderná elektrárna v této zemi nebude postavena z peněz britských daňových poplatníků," prohlásil ministr pro energetiku Edward Dawey.
V Hinkley jsou plánované dva reaktory, každý s kapacitou 1,6 gigawattu, které by měly dodávat elektřinu zhruba 60 let. Společně se budou reaktory na celkové kapacitě výroby elektřiny v zemi podílet téměř pěti procenty. Reaktory jsou důležitou součástí vládního plánu na odklon země od fosilních paliv směrem k energii s nízkými emisemi oxidu uhličitého. Vláda musí v příštím desetiletí nahradit zhruba 20 procent svých stárnoucích a znečišťujících elektráren.
Injekce pro jaderný průmysl
Projekt je výraznou vzpruhou pro globální jaderný průmysl, který od roku 2011 trápí naopak rušení projektů. Německo se rozhodlo odstavit z provozu všechny své jaderné elektrárny, Itálie zrušila plány na výstavbu jaderné elektrárny a Francie slíbila, že omezí podíl výroby elektřiny z jádra na 50 procent. V současnosti se výroba elektřiny z jádra na celkové kapacitě výroby Francie podílí 75 procenty.
ČEZ zmodernizuje Počerady za čtvrt miliardy. Budou vyrábět čistší elektřinu - čtěte ZDE
Zelený boom zasáhl i ruskou státní jadernou společnost. Rosatom chce dodávat větrníky - čtěte ZDE
Britská vláda i hlavní opoziční strany podporují jadernou energii. Protijaderné nálady v populaci jsou také ve srovnání s dalšími zeměmi Evropy velmi mírné.
EDF od převzetí British Energy na přelomu let 2008 a 2009 provozuje v Británii 15 jaderných reaktorů, napsala agentura Reuters.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist