Americký internetový gigant Amazon, který v roce 1994 založil Jeff Bezos, plánuje rozšířit svou dosavadní síť 25 evropských logistických center o dva české provozy. Celoroční práci by v nich mělo během tří let postupně najít 4000 pracovníků. Dalších šest tisíc je může rozšířit v sezoně.

Dvě nová distribuční centra internetového obchodu pro evropské zákazníky budou stát nedaleko Prahy a Brna.

"Jsme velmi potěšeni tím, že dvě nová distribuční centra v České republice pomohou naší společnosti zvládnout budoucí růst s tím, jak naši zákazníci čím dál více využívají stále rozšiřující se nabídky našich služeb," dodal k investici ředitel společnosti Amazon pro evropské operace Tim Collins.

Dodal, že počítá se zprovozněním obou center nejpozději v druhé polovině příštího roku.

Podle prohlášení firmy dostanou pracovní příležitost zájemci z různých oblastí spojených s naskladněním zboží, jeho kompletací a balením. Amazon hledá také manažerské posty a vedoucí týmů. "Společnost nyní zahájí proces náborů zaměstnanců na tyto pracovní pozice. Následně v dubnu 2014 bude společnost pokračovat v najímání pracovníků pro navazující pozice," uvedla firma.

První z center vznikne v pražské Dobrovizi nedaleko ruzyňského letiště, nedaleko centra pro vrácené zboží. Prostory si společnost pronajme od Panattoni Europe. Brněnské centrum má vzniknout u dálnice D1 a Amazon si ho pronajme od CTP Investu.

Obě centra mají mít rozlohu 95 tisíc metrů čtverečních.

Zda má umístění center do České republiky souvislost s případným budoucím spuštěním české verze e-shopů zástupci Amazonu neuvedli. Vzhledem k velikosti českého trhu je ale pravděpodobné, že distribuční centra budou obsluhovat spíše německý trh.

Německo je také jednou z pěti evropských zemí, pro kterou existuje vlastní verze amerického e-shopu. Nejmenším takovým trhem je padesátimilionové Španělsko.

Média v minulosti spekulovala, že Amazon chce do Česka přemístit logistická centra právě z Německa. Firma teď ale prohlásila, že neplánuje zavírat svá existující distribuční centra v Evropské unii.

Amazon je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos, který stále stojí v čele firmy, ji založil v roce 1994, tehdy ještě pod jménem Cadabra. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995.

V Česku haly zabírají 4,5 milionu čtverečních metrů

Celková plocha průmyslových prostor, kam patří i skladovací a logistické haly, letos v ČR přesáhla 4,5 milionu metrů čtverečních. Jen v prvních devíti měsících letošního roku investoři dokončili téměř 220 tisíc metrů čtverečních nových skladových a průmyslových prostor, dalších 146 tisíc metrů čtverečních je ve výstavbě.

Podle sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum se na celém území České republiky nachází dalších 1,2 milionu metrů čtverečních průmyslových prostor, jejichž výstavba zatím nebyla zahájena, ale bylo pro ně již vydáno stavební povolení.