Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova, za tři čtvrtletí prohloubila ztrátu po zdanění na 173,3 milionu dolarů (cca 3,2 miliardy korun).

O rok dřív vykázala ztrátu 43,3 milionu dolarů. Výnosy klesly o 12,7 procenta na 453,1 milionu dolarů. Konsolidované neauditované výsledky dnes ČTK oznámila CME.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

„Christoph a já pokládáme současné výsledky za nepřijatelné, a proto od našeho nástupu do vedení CME před několika týdny směřujeme veškeré své úsilí k řešení hlavních důvodů těchto finančních výsledků a provádíme změny, abychom je do budoucna zlepšili,“ uvedl Michael Del Nin, jeden ze dvou čerstvých generálních ředitelů CME.

Výkony v Česku se propadly o čtvrtinu

Tržby CME v Česku, kde ovládá skupinu Nova, se za první tři čtvrtletí tohoto roku propadly o téměř čtvrtinu (24 %) na 39 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 736 milionů korun).

Nova od začátku roku prosazuje novou obchodní politiku, když snížila počet reklamních bloků ve večerních hodinách a naproti tomu razantně zvýšila ceny za reklamu. I když se Nova snaží vyjednávat a postupně se k ní vrací velcí inzerenti, objem nasmlouvaných kontraktů se svými klienty je stále pod úrovní stejného období loňského roku.

Tabulka: Výsledky CME dle jednotlivých zemí

cme vysledky regiony

 Zdroj: cetv-net-com

"Zlepšení výkonu operací v Česku je naší hlavní prioritou. Věříme, že obnovení našich vztahů s klienty a mediálními agenturami při zachování cenového růstu dosaženého v tomto roce je zásadním krokem k obnovení našeho postavení na tomto trhu," uvedl Christoph Mainusch, druhý z dvojice generálních ředitelů CME, který spolu s Michaelem Del Ninem na postu vystřídal Adriana Sarbua, který v srpnu rezignoval.

Skupině Nova se ale v Česku letos daří navyšovat podíl na sledovanosti, její konkurent, skupina FTV Prima, se letos v tomto ohledu trápí.

"Naše vedoucí podíly ve sledovanosti nám dávají silnou výhodu před naší konkurencí, čehož hodláme využít a zaměřit své úsilí na zpeněžení naší sledovanosti. Hlavní prioritou je zlepšení finančních výsledků v České republice," dodal Christoph Mainusch.

CME na burze krvácí

Ihned po ranním zveřejnění výsledků se akcie CME na pražské burze začaly propadat dvouciferným tempem. Zpočátku to bylo"jen " o zhruba 20 %, po otevření amerického trhu se ale cena akcií začala propadat hlouběji a středeční obchodování na pražské burze tak zakončila s 50,35% ztrátou na hodnotě 57,10 korun za akcii.

Na americké burze NASDAQ akcie CME po otevření trhu ztrácely téměř 52 %.

"Celkově hodnotíme výsledky jednoznačně negativně, zejména po poslední rally na akciích. Zlepšení nelze čekat ani ve čtvrtém čtvrtletí. Negativně hodnotíme zejména slabou hotovostní pozici skupiny. Reálně tak hrozí další naředění stávajících akcionářů," uvedl analytik Patria Direct Tomáš Tomčány.

CME snížila celoroční výhled výnosů na 640 milionů dolarů až 650 milionů dolarů a čeká provozní ztrátu bez zahrnutí odpisů a amortizace (OIBDA) od 40 milionů dolarů do 30 milionu dolarů. Zohledňuje tak i předpoklad horších finančních výsledků v ČR a na Slovensku.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru