Mobilní operátor Vodafone do konce března pokryje mobilním internetem LTE a 3G více než polovinu Česka. Zaměří se na venkov a menší města. Využije pásmo 900 MHz, které již má a používá pro síť GSM. Uvedli to zástupci společnosti na tiskové konferenci.

Do prosince 2014 operátor nabídne svůj Turbo Internet téměř v celé České republice mimo hraničních oblastí. Veškeré investice do LTE na frekvenci 900 MHz následně využije v rámci přechodu na LTE vybudované na kmitočtech, které případně získá v probíhající aukci.

Konkurenční Telefónica a T-Mobile nyní LTE nabízí v Praze a některých dalších oblastech v pásmu 1800 MHz. To na rozdíl od 900 MHz neumožňuje smysluplné pokrytí rozsáhlejšího území.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Dosažitelné rychlosti přenosu dat budou srovnatelné se systémem 3G (HSPA). Teoretická rychlost datových přenosů je až 20 Mbit/s, v průběhu testování bylo dosaženo reálné rychlosti přesahující 15 Mbit/s.

"Naším cílem je zpřístupnit mobilní vysokorychlostní internet co nejrychleji co největšímu množství zákazníků. Proto LTE technologií začneme pokrývat menší města a venkov, kde v současné době rychlý mobilní internet zcela chybí," uvedla viceprezidentka pro technologie Vodafonu Tanja Richterová.

Rozšířená technologie LTE umožní zákazníkům využívat jak hlas, tak SMS a datové služby. Díky tomu mohou LTE služby na frekvenci 900 MHz využít zákazníci nejen v modemech, tabletech, noteboocích, ale i s chytrými telefony, které podporují LTE na frekvenci 900 MHz. Turbo Internet budou moci využít zákazníci, kteří používají jakékoliv datové služby Vodafonu, vlastní LTE SIM kartu a zařízení podporující LTE na frekvenci 900 MHz.