Bankovní rada České národní banky (ČNB) se dnes rozhodla zahájit devizové intervence. ČNB bude intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro. Naopak bankovní rada nijak neměnila hodnoty úrokových sazeb.

Cíle intervence ČNB

Nová prognóza ČNB, která je založena na intervenční politice odhlasované ve čtvrtek, předpokládá:

 

Inflace na konci 2014: 2,2 %

Vývoj HDP za 2013: + 0,5 %

Vývoj HDP za 2014: + 2,1 %

3M PRIBOR (2013) 0,5 %

kurz CZK/EUR: cca 27

 

"K rozhodnutí vede prognóza o vývoji úrokových sazeb pod nulovou úroveň, což samozřejmě není možné. Prognóza proto ukazuje k nutnosti použít další nástroje. Tím jsou v tuto chvíli právě intervence," okomentoval krok guvernér ČNB Miroslav Singer. 

Dodal také, že držet kurz u hladiny 27 korun za euro chce ČNB tak dlouho a v takovém objemu, který bude potřebný k dosažení inflačního cíle.

Pro intervence se rada rozhodla poprvé od roku 2002. Navíc tehdejší důvod, silná koruna, byl odlišný od toho nynějšího.

A koruna už do cílové hladiny míří. Bezprostředně po oznámení intervencí koruna oslabila na 26,63 Kč/EUR, přičemž dopoledne přešlapovala okolo 25,80 Kč/EUR. Okolo 16:00 se už euro prodávalo bez tří haléřů za cílových 27 korun. Koruna je tak na nejslabších úrovních od června 2009.

Dle vyjádření z trhu citovaného agenturou Reuters centrální banka již časně odpoledne nakoupila euro proti koruně v objemu zhruba 0,5 miliardy eur při kurzu kolem 26,60 korun za euro. Tuto informaci již potvrdila i samotná ČNB.

Shodou okolností stejnou taktiku jako ČNB zvolila ve čtvrtek Evropská centrální banka (ECB) a překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrtinu procentního bodu na nové minimum 0,25 procenta. Tím pádem oslabila euro a částečně tak vyregulovala pád koruny vůči euru.

Toto rozhodnutí radní ČNB v době rozhodování k dispozici neměli.

Rázná změna strategie ČNB překvapila analytiky. Analytik J&T Banky Milan Vaníček si myslí, že tento krok ze strany ČNB momentálně, díky výsledkům obchodní bilance, nutný nebyl. "I když se o podobné intervenci dlouhodobě hovořilo, tak samotné spuštění v relativně pro nás agresivním gardu, je překvapením. Je pravděpodobné, že v nejbližších týdnech se bude kurz pohybovat kolem kurzu zmíněném v intervenci, tedy 27 korun za euro," uvedl analytik. 

Překvapen byl i hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny Jan Bureš. "Jediným z indikátorů, který neplní očekávání, je inflace. Rada věří, že tím pomůže ekonomice. Já toto rozhodnutí nesdílím," okomentoval krok ekonom.

Exportéři krok vítají, většinu populace zasáhne mírný nárůst inflace

Podle Bureše život běžné populace rozhodnutí rady ovlivní zejména růstem inflace přibližně o jeden procentní bod. "I stávající strategie predikovala na příští rok inflaci ve výši přes jedno procento, nyní by tedy měla být lehce přes dvě procenta," dodal Bureš.

I přesto, že intervence není primárně určena k podpoře vývozu, rozhodnutí samozřejmě vítají čeští exportéři. A to i v situaci, kdy podle jejich vlastního Indexu asociace exportérů (IAE) je oživení českého vývozu již nastartováno a jeho objem by v lednu měl růst o 9 procentních bodů

Reakce čtvrtečního kurzu koruny na intervenci ČNB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtvrteční vývoj CZK/EUR (Zdroj: Thomson Reuters)

"Samozřejmě že to vítáme. Firmy budou mít větší zisky, a tím pádem i více hotovosti na investice či na výzkum," predikuje předseda Asociace exportérů Jiří F. Grund. Podle něj sice mohl podobný krok přijít o několik měsíců "a klidně i let" dříve, ale obecně vítá situaci, kdy se do současných měnových válek ve světě zapojí i český centrální orgán.

O výsledku hlasování rady informovala ČNB ve své čtvrteční zprávě. Úrokové sazby, které jsou nyní na takzvané technické nule, se nijak měnit nebudou. 

Všechny tři úrokové sazby, které mají vliv na úroky bankovních vkladů a úvěrů v komerční sféře, tak zůstávají na hodnotách z listopadu loňského roku.

Repo sazba a diskontní sazba tak zůstávají na hodnotě 0,05 %, přičemž lombardní sazba je nadále 0,25 %.