Evropská centrální banka (ECB) již utváří svou měnovou politiku pouze ve prospěch problémových jihoevropských zemí. Pro jiné evropské státy, například Německo, jsou její nízké úrokové sazby naopak škodlivé.

V rozhovoru pro agenturu DPA to řekl šéf německého hospodářského institutu IW Michael Hüther.

ECB ve čtvrtek překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,25 procenta.

"Divím se, že někdo v této chvíli považuje úroky za účinný nástroj," uvedl Hüther. Dodal, že jihoevropský bankovní sektor musí především vyřešit problémy s velkým objemem špatných úvěrů. "Problémy na jihu to nevyřeší a způsobí to potíže u nás," prohlásil na adresu snížení sazby.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Šéf ECB Mario Draghi ve čtvrtek označil za velký problém eurozóny hospodářské rozdíly mezi jednotlivými členskými státy. Zdůraznil však, že tuto hospodářskou nerovnováhu je zapotřebí překonat bez oslabení nejsilnějších ekonomik. "Oslabení silných neudělá silné ze slabých," uvedl Draghi na ekonomické konferenci v Hamburku.

Německo v poslední době čelí kritice kvůli vysokému obchodnímu přebytku. Spojené státy například koncem října uvedly, že jednostranné zaměření německé hospodářské politiky na export poškozuje eurozónu i globální ekonomiku.

Draghi nicméně prohlásil, že politici by se neměli snažit podkopávat konkurenceschopnost Německa, ale spíš usilovat o zvýšení konkurenceschopnosti vlastních zemí. Upozornil, že Německo, které již dříve provedlo reformy na trhu práce, by jim v tomto směru mohlo sloužit za příklad.

Bez ohledu na kritiku export dál roste

Německo je v posledních dnech cílem kritiky USA, Mezinárodního měnového fondu i Evropské komise. Ty zemi kritizují kvůli vysokému objemu exportu a závislosti Berlína na vývozu. Podle aktuálních pátečních čísel navíc Německo dosáhlo dalšího rekordu.

Přebytek zahraničního obchodu země se v září zvýšil podle sezonně upravených údajů na rekordních 18,8 miliardy eur (507,5 miliardy Kč) ze srpnových revidovaných 15,8 miliardy eur. Vývoz rostl, zatímco dovoz klesl. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad. 

Dosavadní rekord byl ze září 2007, kdy přebytek činil 18,7 miliardy eur. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru přebytek pouze 15,5 miliardy eur.

Vývoz ze země se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 1,7 procenta na 92,8 miliardy eur. Růst byl mnohem vyšší, než se čekalo. Hodnota zboží a služeb dovezených do země pak klesla o 1,9 procenta na 73,9 miliardy eur. Analytici naopak čekali, že import stoupne o 0,6 procenta.