Aktualizovaná státní energetická koncepce dál počítá s jádrem, do provozu by měly být uvedeny nové bloky atomových elektráren. Vzrůst by měl podíl obnovitelných a druhotných zdrojů, využití uhlí se přesune především do teplárenství.

Aktuální verzi koncepce, kterou na svých webových stránkách zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu, kritizují ekologické organizace a požadují její přepracování.

Koncepce počítá s výstavbou dvou nových bloků jaderné elektrárny v Temelíně a s vytvořením podmínek pro prodloužení životnosti čtyř bloků elektrárny Dukovany na 60 let a výstavbu nového pátého bloku v této lokalitě kolem roku 2040.

Dokument předpokládá i územní vymezení lokalit pro možný další rozvoj jaderné energetiky po roce 2040. Nyní jaderné zdroje dodávají asi třetinu vyráběné elektřiny.

Koncepce předpokládá, že podíl roční výroby elektřiny z domácích zdrojů ke spotřebě elektřiny v Česku bude minimálně 80 procent, s výrazným růstem podílu jaderné energie v celkovém energetickém mixu na zhruba 52 procent a utlumením výroby elektřiny z uhlí ze 60 procent na přibližně 16 procent.

Kromě jádra a uhlí by se na výrobě elektřiny měly podílet zejména obnovitelné a druhotné zdroje a zemní plyn.

Ve struktuře primárních energetických zdrojů poroste podíl obnovitelných a druhotných zdrojů energie, především biomasy, fotovoltaiky a odpadů. Koncepce už nepočítá s využitím fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě, přibývat mají hlavně menší zdroje na střechách domů.

Postupný nárůst produkce je významný u využití odpadů.

Hrubá spotřeba energie bude podle koncepce prakticky stagnovat, celková výroba elektřiny se bude ve sledovaném období zvyšovat. U plynu se očekává stagnace spotřeby spolu se změnou vnitřní struktury spotřeby. V letech 2010 až 2040 se významně sníží spotřeba tepla v soustavách zásobování teplem i v decentralizované výrobě. Důvodem jsou hlavně úspory energie.

Výkonová bilance energetické soustavy bude dle koncepce trvale přebytková s výrazným dočasným poklesem mezi roky 2020 a 2025 v souvislosti s odstavování dosluhujících zdrojů.

Ekologové: Jdeme proti trendům

U dopravy je klíčový trend snižování spotřeby vozidel a nástupu alternativních pohonů. Ten bude patrný zejména v poslední dekádě sledovaného období, kdy vzroste využívání stlačeného zemního plynu ve formě CNG a rovněž elektřiny. U elektrické energie je předpoklad trvalého růstu spotřeby v souvislosti s elektromobilitou.

Ekologové požadují, aby ministerstvo životního prostředí koncepci vrátilo ministerstvu průmyslu k přepracování. Podle ekologů obešlo ministerstvo zákonný požadavek na důkladné zpracování více variant i návrh na modernizaci české energetiky. Současná energetická koncepce jde proti evropským trendům, tvrdí ekologové.

Vláda loni v listopadu vzala předchozí verzi koncepce, která obsahovala plány na vývoj české energetiky v příštích 25 letech, na vědomí s tím, že se musí ještě projednat dopady na životní prostředí. Vyjádřit se k ní chtěly Rakousko, Německo i Slovensko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist