Deflace – slovíčko, kterým se zaklíná Česká národní banka (ČNB) při vysvětlování hlavního motivu, proč minulý čtvrtek sáhla po 11 letech k měnovým intervencím. Krok ČNB vzbudil mezi odbornou i laickou veřejností mnoho vášnivých diskusí a nepochopení.

Odborníci z řad ekonomů ČNB vyčítají, že fakticky nepopsala, proč k tak zásadnímu kroku přistupuje. Běžní občané pak ve snížení kurzu koruny vidí hlavně další "tupé" zdražování zboží. Všichni tedy ví, co se stalo, ale netuší vlastně proč.

ČNB se teď rozhodla víc vysvětlovat. Proto v úterý uspořádala seminář, kam byl pozvaný i IHNED.cz a Hospodářské noviny, kde se své kroky snažila obhájit.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se