Mohu pouze říci, že mě to mrzí. Jako bývalý zaměstnanec Fedu jsem byl zodpovědný za chod jeho klíčového programu nákupu dluhopisů. Tedy za experiment nazývaný kvantitativní uvolňování. Centrální banka ho i dnes vydává za nástroj, který by měl pomoci běžným lidem. Já jsem ale pochopil jeho pravou podstatu.
Jde o největší záchranný program pro Wall Street všech dob. Je to už pět let, co Fed začal s mimořádně velkými nákupy aktiv. Kongres už předtím schválil Troubled Asset Relief Program, který měl zastavit kolaps bankovního systému, mimo Wall Street se ale situace dále zhoršovala.
V posledních třech měsících roku 2008 ztratily práci asi dva miliony Američanů. Fed řekl, že jim chce programem nákupu dluhopisů pomoci. Můj příběh začal několik měsíců poté.
Proslov Yellenové v americkém senátu postrčil vzhůru akciové indexy i dolar - čtěte ZDE
Brusel přepočítá německý export. Berlínu hrozí pokuta až 70 miliard korun - čtěte ZDE
Na jaře roku 2009 jsem byl dotázán, zda bych se nevrátil zpět do Fedu, kde jsem dříve pracoval. Měl jsem být manažerem toho, co můžeme považovat za jádro QE. Tedy pokus o nákup 1,25 bilionu dolarů hypotečních dluhopisů během 12 měsíců. Lidé z Fedu mi tak volali, zda bych neřídil největší ekonomickou stimulaci v historii Spojených států. Byla to pozice snů, ale i tak jsem váhal, a nebylo to jen kvůli nervozitě z toho, jakou zodpovědnost bych nesl.
Fed jsem opustil z frustrace z toho, jak je stále více ovlivňován ze strany Wall Street. Důvěryhodnost každé centrální banky závisí na její nezávislosti a já jsem nabyl přesvědčení, že nezávislost Fedu klesá. Významní zástupci Fedu ale veřejně přiznávali chyby a několik z nich mi tvrdilo, že Fed hodlá přikročit k velkým změnám na Wall Street. Uvěřil jsem tomu.
V předchozích 100 letech Fed nekoupil ani jeden hypoteční dluhopis, nyní jsme měli kupovat velké objemy každý den. Netrvalo dlouho a mé dřívější obavy se začaly vracet. Můj program průměrnému Američanovi nepomáhal, objem nových bankovních úvěrů dále klesal a jejich náklad rostl. QE možná snižovalo náklad financování bank, zisky ale zůstávaly v kapsách na Wall Street. Poukazovalo na to více lidí z Fedu, ale naše varování vyslyšeno nebylo.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.