Americká banka JPMorgan Chase & Co. urovnala spor s institucionálními investory kvůli nekvalitním hypotečním cenným papírům, které vydala banka před finanční krizí.

Jednadvaceti velkým institucionálním investorům, mezi kterými jsou banky nebo pojišťovny, má vyplatit dohromady 4,5 miliardy dolarů (90,5 miliardy korun). Dohodu ještě musí potvrdit soudce, napsala agentura AFP.

Pro JPMorgan jde o další dohodu v rámci právních urovnání sporů kvůli prodeji tohoto druhu cenných papírů v době před vypuknutím krize.

Ve skupině institucionálních investorů, s nimiž se největší americká banka dohodla na urovnání, je mimo jiné její rival Goldman Sachs nebo velké hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, zachraňované později během krize americkou vládou.

JPMorgan a její dceřiná společnost Bear Stearns hypoteční cenné papíry prodávaly tři roky do roku 2008. Když mezi lety 2006 a 2008 zkolaboval americký realitní trh, přestaly být miliony majitelů nemovitostí schopny splácet hypotéky.

Znamenalo to miliardové ztráty pro investory, kteří si koupili cenné papíry sestavené na základě hypoték. JPMorgan a další velké banky na Wall Street tyto cenné papíry prodávaly.

JP Morgan se minulý měsíc dohodla na jiném urovnání kvůli těmto papírům s americkou vládou. V tomto případu se banka potýkala s podezřením, že v době rozkvětu trhu s bydlením vědomě poskytla vládou sponzorovaným hypotečním agenturám špatné informace o kvalitě hypotečních cenných papírů, které jim prodala.

Předběžná hodnota urovnání byla stanovena na 13 miliard dolarů. Oznámení konečné dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti se podle serveru BBC očekává brzy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru