Senátor Vladimír Dryml požádal ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa o zahájení vyšetřování České národní banky (ČNB) kvůli jejím intervencím na oslabení koruny. Podle někdejšího člena ČSSD i SPOZ Drymla je prý možné, že devalvace koruny "byla provedena i za některé finanční výhody pro vedoucí pracovníky ČNB".
Podnět BIS k možnému zahájení vyšetřování zaslal kvůli údajnému poškozování "ekonomických zájmů českého státu a všech občanů ČR".
Do jaké míry a zda vůbec se bude BIS návrhem senátora zabývat, ale není jasné. Podle mluvčího BIS Jana Šubrta to ani zpravodajci komentovat nemohou. Senátor totiž nemá oproti ostatním občanům žádné privilegium v komunikaci s BIS. "Upozornění, poznatek či informaci může naší službě poskytnout jakýkoli občan. Poděkujeme, ale jako služba už nemůžeme pisateli sdělit případné konkrétní kroky, které podnikáme," řekl pro IHNED.cz Šubrt.
Mluvčí také dodal, že žádost, úkol či požadavek, aby se BIS zabývala určitým tématem, může zadávat pouze prezident republiky a vláda.
Proč vůbec Dryml svou žádost sepsal? Inflace uměle vyvolaná postupem ČNB podle něj znehodnotila vklady občanů a zvýšila ceny prakticky všech výrobků a služeb v ČR. Vyslovil podezření, že při devalvaci "bylo spolupracováno s některými obchodníky se zahraničními měnami a ve spolupráci s některými vývozci z ČR, kteří se snaží dosáhnout vyšších zisků na úkor poškození ekonomických zájmů většiny podnikatelů a občanů, kteří jsou odkázáni na dovozy do ČR".
Podle Drymla není dlouhodobě možné, aby ČNB udržela cenu koruny vůči euru na takové výši, kterou si uměle určila. "Může docházet ke stále se zvyšující inflaci, na které bude profitovat pouze ČNB a některé komerční banky," uvedl Dryml.
Důvěru v korunu jsme nepodlomili. Lidé o nic nepřišli, tvrdí guvernér ČNB Singer - čtěte ZDE
Když se nezvýší inflace, ČNB korunu oslabí ještě víc, shodují se analytici - čtěte ZDE
BIS by podle něj měla prověřit kontakty vedoucích představitelů ČNB s představiteli komerčních bank působících v ČR, které prý profitují na nestandardních postupech ČNB a znehodnocování vkladů občanů.
ČNB zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace.
Krok ČNB kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ti oba mimo jiné uvedli, že deflace české ekonomice nehrozí. Zásah ČNB naopak podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist