Intervence nejsou podle viceguvernéra České národní banky (ČNB) Mojmíra Hampla jediným a posledním nástrojem, který finanční instituce vzhledem k fakticky nulovým úrokovým sazbám měla.

„Když pominu záporné úrokové sazby a kvantitativní uvolňování anglosaského typu, mohli bychom i vyhazovat peníze z vrtulníku. Udělat tohle čisté monetaristické řešení. Myslím, že naše řešení je oproti všemu zmíněnému stále v mezích konvenční měnové politiky. V této situaci je prostě nutné dát do ekonomiky více peněz,“ říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

„Smysl našeho opatření je vrátit se zpátky k normálním úrokovým sazbám a normální měnové politice. Kdybychom nedělali nic, možná bychom se k ní nevrátili dvacet let,“ dodává.

Zároveň připouští, že detailní představu o exitu z intervencí, který může ekonomice přinést nové šoky a výkyvy kurzu, zatím nemá. „Úplně perfektně, detailně a do poslední setiny naplánovat exit je těžké. Ideální model je, že ekonomika se oživí, dostaneme se zpět k cenové stabilitě, zvykne si na kurz 27 korun za euro a my intervence v určitém okamžiku opustíme a zvýšíme sazby z nuly na 0,25,“ říká viceguvernér.

Jedním ze smyslů celé akce je podle něj i vzkaz veřejnosti „začněte se chovat normálně“.

„Dostali jsme se do stavu, kdy kvůli mentálním faktorům, totální nedůvěře v budoucnost, nedůvěře ve stát, znechucení celé populace ze všeho, se sentiment tak vzdálil od fundamentu, že to začíná mít i makroekonomické dopady,“ míní.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se