Nákladní dopravce ČD Cargo je na pokraji krachu a České dráhy, jako jeho mateřská společnost, vymyslely způsob, jak firmě pomoci. Chtějí odkoupit 80 lokomotiv a čtyři a půl tisíce vagonů určených ke šrotu. Hodnota obchodu bude 360 milionů korun. 

"Každá firma má jisté zálohy a rezervy, takže takové řešení můžeme udělat," vysvětloval šéf Českých drah Dalibor Zelený na dotaz, zda si to dráhy můžou dovolit.

V nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že obchod se uskuteční na přelomu roku.

České dráhy si stroje sešrotují samy. Není však jasné, zda obchod ČD Cargo od krachu zachrání.

Předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša říká, že 360 milionů korun na záchranu nestačí. Podle něj je potřeba sehnat 900 milionů.

Možné je i další propouštění – hovoří se o tom, že ve společnosti ČD Cargo skončí až 500 lidí. Proti snižování počtu zaměstnanců či zhoršení pracovních podmínek se ale Pejša brání.

"Úspory na zaměstnancích musí být až na posledním místě. Nemůžeme připustit, aby podnik přestal platit například penzijní připojištění zaměstnancům," dodal. To by se mohlo stát při omezení výhod kolektivní smlouvy, jejíž prodloužení je žhavým tématem v ČD Cargu.

Generální ředitel ČD Zelený ještě doplnil, že již našli v Cargu místa, kudy peníze tečou, a kohoutky velice rychle zavřeli. Dodal, že podnik je na dobré cestě stát se zdravou institucí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist