Hodnota kybernetické měny bitcoin poprvé překonala hranici 1000 dolarů. Pokračuje tak ve vysokém růstu v tomto měsíci, ke kterému přispělo jednání o virtuální měně v americkém Senátu.

Bitcoin se ve středu na burze Mt. Gox vyšplhal až na 1073 dolarů (v přepočtu 21 630 Kč). Mt. Gox je největší a nejstarší burzou pro obchody s touto kybernetickou měnou.

Den předtím zavíral bitcoin pod 900 dolary a na počátku tohoto měsíce se prodával za 215 dolarů.

V polovině července 2010, kdy se spustil provoz Mt. Gox, se jeden bitcoin prodával jen za pět centů.

Zastánci virtuální měny říkají, že jednání v Senátu minulý týden poskytlo měně vyšší legitimitu. Měna je stále více uznávána širokou veřejností a investiční komunitou. Zatím ji však nepřijímají jako platidlo přední internetoví obchodníci jako Amazon.com.

Bitcoin oceňuje mnoho uživatelů pro jeho anonymitu. Vládní úředníci však upozorňují, že kvůli nedostatečným kontrolám nelze zabránit tomu, aby se virtuální měny používaly k nezákonným činnostem jako praní špinavých peněz.

V říjnu federální úřady zavřely internetový obchod Silk Road, kde se daly bitcoiny použít pro nákup drog nebo najímání zabijáků. Úřady při té příležitosti zabavily bitcoiny v hodnotě 3,6 milionu USD (72,6 milionu Kč). Někteří také upozorňují na nestabilitu měny.

Více než 200 obchodníků bude přijímat bitcoin také při nákupech na tzv. černý pátek, kterým 29. listopadu startuje hlavní předvánoční nákupní sezona v USA. Spotřebitelé si za bitcoiny budou moci koupit širokou škálu zboží od letenek přes vánoční stromky po biopivo.

Měnu bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

Kybernetickou měnu "tiskne" síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, avšak stále pomalejším tempem.

Počet jednotek v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist