Naprostou většinu sporů o vrácení bankovních poplatků za vedení úvěrových či hypotečních účtů vyhrávají zatím banky. Ve prospěch jejich klientů rozhodly české soudy jen dvakrát. Tahanice o peníze, které údajně žádá od bank víc než 300 tisíc klientů, se tak prodlužují.
A zatímco jedni tvrdí, že poplatek za vedení úvěrového účtu není odůvodněný, oponenti zdůrazňují podepsané smlouvy, na kterých se obě strany dohodly. Zpochybnění smluv může zhoršit i právní jistotu v Česku obecně a atraktivitu tuzemska pro zahraniční investory.
"Ve sporech o bankovní poplatky je rozhodující, zda si mohl být klient vědom toho, že se zavazuje určitý poplatek platit, a také se jedná o přiměřenost tohoto poplatku," říká k tomu v rozhovoru Aleš Gerloch, děkan na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, který se zabývá teorií práva. Podobným sporům a zpochybňováním smluv by podle něj měl zamezit nový občanský zákoník, který vstoupí v účinnost od začátku příštího roku.
Boj o bankovní poplatky se letos stal širokým tématem české veřejnosti. Překvapilo vás, že se připojilo k "iniciativám" za vrácení poplatků za úvěrové a hypoteční účty tolik lidí?
Spotřebitelské a hypoteční úvěry jsou běžné bankovní produkty, které u nás využívají statisíce lidí. Pokud se vytvoří mediální kampaň, která poukáže na údajné nedostatky při uzavírání smluv a přislíbí možnost vymožení peněz, nelze se divit, že to vyvolá nemalý zájem.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.