"Otevíráme nová distribuční centra v Praze a Brně," píše se na náborovém webu Amazonu. Firma hledá v Česku stovky zaměstnanců do chystaných center, která by měla začít fungovat ve druhé polovině příštího roku.

Přitom ale zatím není jisté, zda minimálně v případě plánované haly v Dobrovízi u Prahy nakonec skutečně vznikne. Tamní obyvatelé totiž z obří haly o rozloze 95 tisíc metrů čtverečních nadšení nejsou a o vstupu amerického investora mají hlasovat v obecním referendu příští pátek. 

Podle Pavla Sovičky z developerské firmy Panattoni, která by halu pro Amazon měla stavět, přitom jiná lokalita údajně nepřichází v úvahu. Blízkost Prahy je prý pro investora rozhodující. 

Amazon v náborové kampani láká se sloganem "Staňte se Amazoňanem a buďte součástí cesty balíčků". Hledá zaměstnance do managementu logistiky, účetní, IT a další. O dělnících ve skladu na náborovém webu řeč kupodivu není. 

Podle dřívějších informací by v nových distribučních centrech Amazonu v Česku mělo vzniknout až několik tisíc pracovních míst. 

Ve zmíněné Dobrovízi ovšem nová pracovní místa lidi příliš nenadchla. Nezaměstnanost je totiž v této oblasti jedna z nejnižších v Česku, a místní se tak spíše obávají přílivu zahraničních pracovníků. Hlavní výhradu ovšem mají Dobrovízští vůči nárůstu dopravního zatížení, který by distribuční sklad přivedl. Požadují proto například, aby byl nejdříve vybudován obchvat historicky chráněné obce a teprve poté Amazon spustil své centrum. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Druhý sklad chce Amazon postavit v Tuřanech u Brna. Tam se lidem také nelíbí, že se zvýší dopravní zatížení, a požadují, aby se neznečišťovalo ovzduší. Referendum o tom, jestli vůbec má investor na území obce vstoupit, se tu ale neplánuje. 

Internetový prodejce Amazon otevře příští rok sklady také v Polsku. Vyvrací spekulace, že se chce stáhnout z Německa a zavřít tamní provozy. Nespokojenost tamních zaměstnanců s pracovními podmínkami a mzdami ale stoupá a na období před vánočními svátky plánují stávky. Tamní odbory už letos uspořádaly několik varovných stávek.