Domácnosti i firmy příští rok za energie zaplatí méně než v roce 2013. U elektřiny se bude úspora u domácností v průměru pohybovat okolo 11 procent.

Roční úspory se budou u těch nejmenších pohybovat okolo 1000 korun ročně, u domů, které elektřinou i topí, můžou ale dosáhnout i 6000 korun. U plynu bude propad cen nižší. Podle spotřeby se bude pohybovat mezi 0,1 a 2,26 procenta.

Levnější elektřina bude mít ale i svou cenu. Stát na dorovnání doplatků podpory obnovitelných zdrojů zaplatí 16,8 miliardy korun. V návrh rozpočtu přitom vláda počítá jen s 15,7 miliardy korun. Vyplývá to z propočtů Energetického a regulačního úřadu, které v pátek prezentuje v Ostravě.

Cena elektřiny se skládá z regulované a neregulované složky. Neregulovaná cena silové elektřiny na trzích podle ERÚ meziročně klesla v průměru o 18 procent. Regulovaná složka, kterou už úřad ovlivňuje, podle výše napětí odběru a regionálního distributora elektřiny klesne zákazníkům od 7,7 do 13,3 procenta.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Velkou roli v tom bude hrát i příspěvek na obnovitelné zdroje. Ten byl (i díky vládnímu doplatku 11,7 miliardy korun) v roce 2013 na úrovni 583 korun. Vláda se ovšem zavázala, hlavně díky snahám o omezení podpory obnovitelných zdrojů, poplatek zafixovat na sumě 495 korun za MWh. Státní rozpočet to podle ERÚ vyjde na 16,8 miliardy korun.

Současně ERÚ omezuje další podporu obnovitelných zdrojů. V příštím roce ji již nedostanou sluneční, bioplynové ani biometanové zdroje. Naopak výjimku si zajistily malé vodní elektrárny a malé větrné a biomasové zdroje (větší pouze v případě, že získaly autorizaci před 2. říjnem 2013).

Tlak na levnější plyn

Regulované poplatky ERÚ snížil i u přenosu a distribuce plynu. Cena za přepravu klesne v průměru o 13,5 procenta, cena za distribuci včetně přepravy pak celkově o 5,75 procenta.

Podle odhadů úřadu tak domácnost, která využívá plyn jen k vaření, ušetří v průměru 61 korun ročně. Domácnost, která využívá plyn k vaření, ohřevu vody a vytápění rodinného domu, pak ročně ušetří průměrně 561 korun.

Porovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů na kalkulačce cen elektřiny a kalkulačce cen plynu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru